piątek, 23 lutego, 2024

Ceny diesla i benzyny zaczęły się od siebie oddalać

spot_img

Ostatnie głębokie przeceny na rynku ropy oraz umocnienie złotego wobec dolara spowolniły tylko trend wzrostowy widoczny na krajowych stacjach paliw. Na rynku paliw następuje proces dostosowywania cen do otoczenia rynkowego po okresie sztucznego utrzymywania ich na zaniżonym poziomie przez państwowy Orlen. Są jednak pocieszające informacje płynące z rynku hurtowego, ale tylko dla użytkowników aut z silnikiem benzynowym. Zbliżająca się zima tradycyjnie już podnosi zapotrzebowanie na olej opałowy, a przez to i ceny diesla.

Benzyna tańsza w hurcie w skali tygodnia

 W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 9-go listopada 2023, cena średnia netto diesla wzrosła o 13 groszy na litrze, ale benzyna potaniała o 8 groszy na litrze. Łącznie od czasu wyborów parlamentarnych popularna 95-ka drożeje jeszcze o 36 gr/l, a diesel o 59 groszy. W skali października dwa główne paliwa podrożały w hurcie o 42-45 gr na litrze.

Warto przypomnieć, że we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 13 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 71 gr/l (bez VAT).

Ceny, zwłaszcza diesla, na stacjach rosną w ślad za cennikiem hurtowym

Według e-Petrol.pl w połowie 45-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,54 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że ceny popularnej 95-ki i diesla wzrosły odpowiednio o 7 gr/l i 23 gr/l w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena LPG pozostała na niezmienionym poziomie – 3,09 zł/l średnio. Podwyżki cen gazu miały miejsce wcześniej.

Ceny średnie paliw w detalu: 08-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,14 zł/l (+9 gr/l);
• Pb95: 6,54 zł/l (+7 gr/l);

• ON: 6,69 zł/l (+23 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Krajowe paliwa są ciągle tańsze niż przed rokiem

Dzięki sztucznie zaniżonym cenom paliwa są na razie tańsze w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 15% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko 1% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożymy do obecnych poziomów 1,1-1,3 zł/l (o tyle więcej kosztują paliwa w Czechach i na Słowacji), to okaże się, że obydwa paliwa byłyby już droższe niż rok temu.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

W połowie 45-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 9 gr/l (3 gr/l tydzień wcześniej) i 20 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 9 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi po ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 gr/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x