poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Jest ofiara śmiertelna rosyjskiego ataku na statek handlowy

spot_img

Wiadomość o trafieniu rakiety w statek w ukraińskim porcie Piwdennyj doprowadziła do gwałtownego spekulacyjnego wzrostu cen pszenicy w środę.

Jak się okazało, gdy cywilny statek pływający pod banderą Liberii wchodził do portu w celu załadunku rudy, Rosjanie z samolotu taktycznego na Morzu Czarnym trafili w nadbudówkę statku rakietą przeciwradarową, co po raz kolejny potwierdziło ich tożsamość kraju terrorystycznego.

W wyniku ostrzału zginął ukraiński pilot, 3 członków załogi (obywatele Filipin) zostało rannych, jeden z nich trafił do szpitala, ranny został także pracownik portu.

Giełdowe kontrakty na pszenicę drożały po trafieniu statku przez rosyjską rakietę

W konsekwencji wzrostu obaw o ukraiński eksport notowania pszenicy SRW wzrosły w środę w Chicago o aż 3,9%, a unijny kontrakt podrożał tego dnia o 1,5% (dotyczy serii najbliższych).

Jednak ruch wzdłuż korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym jest kontynuowany pomimo systematycznych ataków Rosji na infrastrukturę portową. Poinformowało o tym Ministerstwo Odbudowy Ukrainy.

Korytarz humanitarny na Morzu Czarnym działa nadal

„6 statków z 231 tys. ton produktów rolnych na pokładzie opuściło porty Wielkiej Odessy i kieruje się w stronę Bosforu. Na wejście do portów w celu załadunku oczekuje 5 statków. Ruch przez ukraiński korytarz nie ustał pomimo systematycznych ataków Rosji na infrastrukturę portową” – napisano w oświadczeniu.

Od 8 sierpnia 2023 r. 91 statków wyeksportowało 3,3 mln ton produktów rolnych i metalowych, z portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.

Źródło: ukragroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x