wtorek, 27 lutego, 2024

USDA podniósł mocno prognozę światowej produkcji zbóż w tym sezonie

spot_img

W prognozie z 12-go stycznia 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o ponad 9 mln ton do 2,812 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24.

Styczniowy wzrost produkcji dotyczył głównie zbóż paszowych

Lepsze w styczniu prognozy zbiorów są konsekwencją wyższych (niż w grudniu) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (+13,7 mln ton) oraz pszenicy (+1,9 mln ton). Dodatkowo, podaż zbóż wzrosła dzięki wyższym o 3,5 mln ton (m/m) zapasom początkowym.

Tylko niewiele wzrosła oczekiwana konsumpcja

Globalna konsumpcja ziarna zbóż została podniesiona w tym miesiącu o skromne 1,3 mln ton do 2,811 mld ton (+1,7% – r/r). Oznacza to, że światowa produkcja zbóż powinna przewyższyć lekko  poziom zużycia.

Po dużej korekcie w styczniu, zapasy powinny przewyższyć nieco poziom z końca poprzedniego sezonu

Konsekwencją najnowszych zmian w światowym bilansie zbóż są wyższe aż o 11,4 mln ton zapasy końcowe (+0,3 mln ton w grudniu), szacowane na 779,0 mln ton. Po styczniowej korekcie w górę, zapasy zbóż powinny symbolicznie przewyższyć poziom zamknięcia sezonu 2022/23.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 28% (zapasy wystarczą na 101 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x