wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Notowania zbóż i oleistych mocno spadły w minionym tygodniu

spot_img

W skali tygodnia kończącego się 12-go stycznia 2024 obydwa kontrakty na unijne zboża potaniały o ok. 5 euro (powyżej 2%). W przypadku marcowej serii pszenicy, zamknięcie tygodnia ceną 216 eur/t oznacza najniższy poziom od roku. Jednocześnie cena kukurydzy zbliżyła się do 190 eur/ta kontrakt marcowy ustalał z dnia na dzień swoje historycznie niskie wyceny. Ożywienie popytu międzynarodowego nie pomaga na razie unijnej pszenicy, ponieważ większość kupujących zaopatruje się w Rosji i na Ukrainie. Ceny kukurydzy spadają pod presją taniego importu z Brazylii i Ukrainy.

Dominacja Rosji na rynku eksportowym pszenicy i Brazylii w eksporcie kukurydzy wywiera presję na notowania giełdowe zbóż

9-go stycznia egipski państwowy operator GASC zakupił 420 tys. ton pszenicy spożywczej z dostawą w dniach 29 lutego – 11 marca po średniej cenie 285,05 USD/t C&F i płatności 270 dni. W tym 360 tys. ton pszenicy pochodzić ma z Rosji i 60 tys. ton z Ukrainy. Łącznie w sezonie 2023/24 GASC zakupił ok. 4,2 mln ton pszenicy, a udział Rosji w dostawach sięga 65%.

Nadzieją na wzrost cen pszenica w przyszłości może być spadek areału zasiewów pszenicy ozimej na Zachodzie Europy i w USA (dane z piątku), a co za tym idzie spadek oczekiwanej produkcji.

Unijny rzepak taniał śladem przecen na rynku soi

W Paryżu kontrakt na rzepak z dostawą w lutym potaniał w tygodniu kończącym się 12-go stycznia 2024 o skromne 3,25 euro do 416 euro/t na zamknięciu piątkowej sesji. Jest to o symboliczne 0,25 euro wyżej od zaliczonego na początku tygodnia 6-miesięcznego dołka serii na luty. 

Presja spadkowa widoczna w Paryżu wynika z kontynuacji przecen na rynku kompleksu sojowego i z pozostawania wyceny kanadyjskiej canoli w okolicy 3-letnich minimów.

ZOBACZ TAKŻE: Ile dostajemy z funduszy UE? Analiza płatności bezpośrednich 2023 w Polsce i innych państwach

W Chicago kukurydza, pszenica i soja potaniły po ok. 3% w minionym tygodniu

Styczniowe kontrakty terminowe na soję spadły o 3,5% w skali tygodnia do 443,2 dolara za tonę, co jest najniższym poziomem od połowy czerwca 2023 roku.

Kontrakt marcowy na kukurydzę znurkował na zamknięciu tygodnia w okolice 176 usd za tonę (-3,0% w skali tygodnia), co jest najniższym poziomem od czasu rozpoczęcia kwotowań serii na marzec 2024. Ceny amerykańskiej kukurydzy spadają, pod presją rekordowych zbiorów przy słabym popycie eksportowym. Oczekuje się, że zapasy w USA na koniec tego sezonu wzrosną w USA aż o 60% – r/r.

Piątkowe raporty USDA były prospadkowe dla kukurydzy i soi

W opublikowanych w piątek raportach USDA podniósł nieoczekiwanie produkcję krajową obu głównych upraw (kukurydza i soja), podobnie jak zapasy na koniec sezonu.

Spadające notowania kukurydzy i soi wywierają presję na ceny pszenicy w Chicago. Tu jednak potencjał do spadków powinien być ograniczany przez niższe od oczekiwań zapasy pszenicy w USA i ponad 6% (r/r) spadek areału pszenicy ozimej (raporty z minionego piątku).

Uczestnicy rynku śledzą bacznie pogodę i prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. O ile produkcja obu upraw w Argentynie wróci do wysokiego poziomu po katastrofalnej suszy sprzed roku, to zbiory w Brazylii nie będą rekordowe, na co liczyli analitycy. Susza dotknęła niektóre regiony Brazylii, prowadząc do cięcia szacunków produkcji.

Śladem innych agencji analitycznych poszła w piątek USDA, zmniejszając produkcję soi i kukurydzy w Brazylii odpowiednio o 4 mln ton i 2 mln ton. Mimo tych cięć, oczekiwane przez USDA globalne zbiory i zapasy kukurydzy mocno wzrosły w stosunku do grudnia. Jednocześnie prognoza światowej produkcji soi pozostała na niezmienionym od grudnia poziomie (cięcie w Brazylii zrównoważone zostało korektą w górę w Argentynie i w USA), a szacowane zapasy nawet symbolicznie wzrosły.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 12.01.2024)

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło: www.barchart.com, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x