wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Rekordowa produkcja i wzrost zapasów spychają ceny kukurydzy na wieloletnie minima

spot_img

Giełdowe ceny kukurydzy zaliczają swoje kilkuletnie minima, a winna temu jest sytuacja podażowo-popytowa na globalnym rynku tego zboża. Niestety (dla producentów zbóż), prognozy produkcji i zapasów kukurydzy w USA i na świecie nadal rosną.

W styczniowym raporcie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł nieoczekiwanie krajowe zbiory kukurydzy do rekordowych 389,7 mln ton. Jest to wynik o 12% lepszy niż przed rokiem, a jego konsekwencją ma być 60% wzrost zapasów na koniec sezonu.

Globalne zbiory kukurydzy powinny wzrosnąć o 7% – r/r

USDA spodziewa się, że światowa produkcja kukurydzy wzrośnie o 6,9% – rok do roku i wyniesie rekordowe 1,236 mld ton. Obecna prognoza jest o 13,7 mln ton lepsza od tej z grudnia, kiedy to korekta w górę sięgnęła 1,3 mln ton.

Kukurydza – globalna produkcja oraz zużycie (lewa oś) i zapasy (prawa oś) w mln ton:

Gorsze prognozy dla Brazylii z nawiązką zrekompensowane zostały przez lepsze szacunki dla USA i rekordowe dla Chin

USDA, zgodnie z oczekiwaniami, skorygował w dół prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii ze 129 do 127 mln ton (-10 mln ton – r/r). Jednocześnie o prawie 12 mln ton wzrosły szacunki produkcji w Chinach (do rekordowych 289 mln ton) i o blisko 3 mln ton w Stanach Zjednoczonych.

Unijne zbiory kukurydzy zostały pozostawione na poziomie 60,1 mln ton, co oznacza poziom o 7,7 mln ton większy niż w fatalnym dla produkcji kukurydzy 2022 roku.

Za gwałtowne odbicie światowej produkcji w skali roku (6,9%) odpowiadać mają głównie USA, Chiny, Argentyna (po katastrofalnej suszy), Unia Europejska i Ukraina, przy niższej o 10 mln ton produkcji w Brazylii.

Światowe zużycie kukurydzy wzrośnie dużo wolniej niż produkcja

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została podniesiona o 4,1 mln ton od grudnia i powinna wynieść 1,211 mld tonW skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 3,9%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji (+6,9%).

Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec sezonu o 8%

Najnowszy raport zwiększył (od grudnia) prognozę globalnych zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2023/24 aż o 10 mln ton do 325,2 mln ton. Stąd w skali roku zapasy kukurydzy powinny zwiększyć się aż o 8,2% (25 mln ton).

Notowania giełdowe kukurydzy są najniższe od ok. 3 lat

Sytuacja podażowo-popytowa na światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23. Stąd ceny tego zboża na giełdach osiągnęły długoterminowe minima. W przyszłości, przeceny mogłaby zatrzymać dalsza, ale duża korekta w dół produkcji w Brazylii i ożywienie popytu na amerykańskie pochodzenie.

Notowania kukurydzy w Chicago i w Paryżu:

Źródło: USDA, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x