piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tempo rocznej inflacji obniżyło się w lipcu do 10,8%, a w skali miesiąca ceny spadły pierwszy raz od lutego 2022

spot_img

Według poniedziałkowego (14.08.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 10,8% (11,5% w czerwcu) w stosunku rocznym. W tym wzrost cen towarów sięgnął 10,6%, a usług 11,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

W skali miesiąca ceny towarów i usług spadły w lipcu po raz pierwszy od lutego 2022 roku.

Spadek rocznego tempa lipcowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w lipcu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 15,6%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 26,4% !

Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m):

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności – 15,6% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 13,8%. Wśród żywności znajdą się nieliczne grupy artykułów, które potaniały od lipca 2022 (masło i drób).

Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca (czerwca) ceny towarów i usług spadły po dwóch miesiącach stabilizacji. Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność potaniała o 0,7%, ale koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły o skromne 0,2%, a paliwa do prywatnych środków podrożały o 0,4% w stosunku do czerwca.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x