sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Eksport pszenicy. USA odmawia rozładunku partii z Polski!

spot_img

W porcie w Houston, w Stanach Zjednoczonych, pojawił się problem z ładunkiem pszenicy sprowadzanym z Polski. Jak informuje portal Poland Post English ładunek nie mógł być wyładowany ze statku, ponieważ uznano go za „zanieczyszczony”. Sytuacja ta wywołała obawy dotyczące potencjalnego zwiększenia napięć i problemów w handlu między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską.

Pszenica zanieczyszczona ziarnami kukurydzy?

Statek handlowy o nazwie Yochow (numer IMO 9728394; pojemność brutto 21 538 ton; ładowność 34 398 ton) dostarczył około 30 000 ton pszenicy z Polski do Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak, przy dotarciu do portu w Houston, gdzie planowany był proces wyładunku, nie zezwolono na realizację tego kroku. Decyzja ta została podjęta w świetle zarzutów, jakoby partia pszenicy była „zanieczyszczona” ziarnami kukurydzy. Z danych Unii Europejskiej wynika, że ​​w lipcu wysłano z Polski do USA dwie dostawy pszenicy. Pierwszy miał około 29 tys. ton, a drugi 33 tys. ton.

Statek Yochow załadował pszenicę w dniach 9-13 lipca na Gdańskim Terminalu Masowym (GBT) przy Nabrzeżu Bytomskim. Masowiec przybył do Houston w Teksasie 6 sierpnia, cumując przy nabrzeżu CS16 w rejonie North Side Turning Basin do 9 sierpnia, kiedy to został bez rozładunku wycofany na kotwicowisko na redzie Galveston.

Zatrzymanie pszenicy z Polski na statku Yochow zagraża relacjom transatlantyckim

Blokada rozładunku polskiej pszenicy ze statku Yochow stanowi realne zagrożenie dla nie tylko przepływów handlowych, ale również generuje obawy związane z potencjalnym narastaniem napięć handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Obecny kontekst sytuacji jest uwarunkowany niedawno zaobserwowanym wzrostem lokalnych cen pszenicy w Stanach Zjednoczonych, spowodowanym suszą. W efekcie Stanom Zjednoczonym zaczyna brakować pszenicy, co zmusza kraj do zastanowienia się nad importem z Europy w celu zaspokojenia wewnętrznego popytu.

Niezwykle istotne jest zrozumienie, że ewentualne odrzucenie lub wycofanie transportu polskiej pszenicy może skutkować znacznym pogorszeniem stosunków handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – informują źródła w USA. Wcześniej Stany Zjednoczone wyrażały krytykę wobec krajów, które wprowadzały bariery pozataryfowe w handlu, ograniczając dostęp amerykańskich dostawców do pewnych rynków.

źródło: poland.postsen.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x