niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Światowe ceny cukru najniższe od marca ubiegłego roku

spot_img

Publikowany przez FAO indeks cen cukru wyniósł w kwietniu średnio 127,5 punktu, co oznacza spadek o 5,9 punktu (4,4 procent) w porównaniu z marcem. Był to drugi z rzędu miesięczny spadek w wyniku którego wartość indeksu (cen) jest już o blisko 15 procent poniżej wartości z kwietnia 2023 roku.

Warto przypomnieć, że to właśnie na początku ub. roku obserwowaliśmy olbrzymie wzrosty cen na rynku cukru, a następnie historyczne maksima w listopadzie.

Indeks światowych cen cukru FAO:

Globalna produkcja cukru zapowiada się dobrze

Spadek światowych cen cukru był związany głównie z poprawą perspektyw globalnych dostaw, w szczególności ze względu na większą niż wcześniej przewidywano produkcję w Indiach i Tajlandii.

Korzystna pogoda w Brazylii i osłabienie tamtejszej waluty wywierało presję na ceny cukru

Ponadto większe opady w Brazylii na przełomie marca i kwietnia, po przedłużającym się okresie suchej pogody, złagodziły obawy dotyczące perspektyw niedawno rozpoczętych zbiorów i przyczyniły się do spadku cen z miesiąca na miesiąc.

Do obniżenia cen cukru w kwietniu przyczyniło się także osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego.

Droga ropa ograniczyła skalę kwietniowej przeceny na rynku cukru

Z kolei wyższe w kwietniu międzynarodowe ceny ropy naftowej i ceny etanolu w Brazylii ograniczyły skalę spadku światowych cen cukru.

Produkcja światowa cukru odbiła mocno w górę w 2023 roku

Według USDA światowe zbiory cukru wzrosły w 2023 roku o 5% r/r do 183,46 mln ton i był to drugi wynik w historii.

Globalna produkcja cukru na przestrzeni ostatnich 10 lat (USDA):

Najwięksi producenci cukru na świecie w sezonie 2023/24 według USDA:

Źródło: FAO, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x