niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Stacje paliw bardzo wolno reagują na spadek cen w hurcie

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 15-go maja 2024, cena netto litra Pb95 spadła aż o 10 groszy (-14 gr tydzień wcześniej) i sięga 5,076 zł/l (bez VAT). W tym samym czasie diesel potaniał o 4 grosze na litrze (-8 gr tydzień wcześniej) do 5,007 zł/l (bez VAT).

Doliczając VAT, różnica w cenie dwóch głównych paliw (ON jest tańszy) spadła do 8 groszy na litrze (cennik z 15.05.2024).

Po ostatnich zmianach, od początku maja cena hurtowa diesla obniżyła się o 13 groszy na litrze, a benzyny o 24 grosze. Niestety duże przeceny w hurcie w niewielkim stopniu przekładają się na kieszenie kierowców, ponieważ większość stacji paliw (na wzór sieci PKN Orlen) tylko symbolicznie obniża ceny detaliczne, czerpiąc coraz większe zyski.

Ostatnie spadki cen na rynku hurtowym to efekt silnego umocnienia złotego wsparty delikatnym spadkiem notowań ropy

Od początku maja notowania ropy Brent oscylują wokół poziomu 83 usd/b z tendencją do lekkiego obniżania się. Z jednej strony, ceny tego surowca nadal są wspierane przez niepewną sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie oraz spekulacje na temat dalszych działań rozszerzonego kartelu OPEC. W tym drugim przypadku, pojawiły się bowiem oczekiwania przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+ ze względu na wciąż mały globalny popyt na paliwa.

Coraz niższy kurs dolara wobec złotego sprzyja majowym spadkom cen paliw w hurcie

Po wzroście do około 4,11 zł za dolara w połowie kwietnia, notowania usd/pln zaczęły systematycznie spadać i już przed tygodniem przebiły psychologiczny poziom 4,0 zł. W tym tygodniu złoty nadal się umacnia, a kurs usd/pln zbliżył się w środę (15.05.2024) do 3,92 zł. Umocnienie złotego to głównie efekt wzrostu kursu eurodolara (zwykle złoty zyskuje, gdy dolar się osłabia do euro).

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają teraz górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie od wielu tygodni oscylują w przedziale 6,9-7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla.

W detalu dwa główne paliwa potaniały o 3-4 grosze w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 20-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,62 zł/l i 6,64 zł/l. Oznacza to, że cena średnia obu paliw zmalała o 3-4 grosze na litrze w skali tygodnia.

Ceny średnie paliw w detalu: 15-05-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,29 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 6,62 zł/l (-3 gr/l);

• ON: 6,64 zł/l (-4 gr/l);
• LPG: 2,82 zł/l (-1 gr/l).

Aktualnie paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

Jednocześnie cena hurtowa diesla i cena detaliczna obu paliw jest już wyższa niż rok temu (tabela poniżej).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju:

Marże stacji paliw ze sprzedaży ON są najwyższe od końca 2022 roku

W połowie 20 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięgała aż 46 gr/l dla ON (47 gr/l tydzień wcześniej) i 36 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 28 gr/l). W przypadku diesla oznacza to najwyższe marże detaliczne od końcówki 2022 roku.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Od początku 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży benzyny (20 gr/l) jest zbliżona do wysokiej (w skali wielu lat) średniej marży z poprzedniego roku, ale w przypadku ON jest wyjątkowo wysoka.

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 grosz/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x