poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Intel potrzebuje ziemi niemieckich rolników. Zapłaci nawet 250 tysięcy euro za hektar pola!

spot_img

Amerykański gigant półprzewodników Intel zamierza wybudować dwie fabryki chipów pod Magdeburgiem, a do tego potrzebuje znacznych obszarów ziemi, około 1 100 hektarów. Skutkiem tego ambitnego planu jest gwałtowny wzrost cen gruntów w regionie.

Planowana budowa fabryki Intel poskutkowała skowowym wzrostem cen ziemi

250 000 euro za hektar – tak spektakularne ceny gruntów krążą obecnie w Saksonii-Anhalt. Powodem jest planowany kompleks fabryczny grupy IT Intel pod Magdeburgiem. Planiści tego przedsięwzięcia zwrócili się do lokalnych rolników, ponieważ wymagane tereny są obecnie wykorzystywane w celach rolniczych.

Landgesellschaft Sachsen-Anhalt, instytucja odpowiedzialna za rozwój obszarów wiejskich, aktywnie uczestniczy w zakupie gruntów oraz planowaniu „Parku Zaawansowanych Technologii”. Z uwagi na planowany start budowy w tym roku, niezbędne jest szybkie pozyskanie odpowiedniej powierzchni, co prowadzi do wzrostu cen. Frank Ribbe, dyrektor zarządzający Landgesellschaft Sachsen-Anhalt, szacuje wartość do 25 euro za metr kwadratowy, co przekłada się na ćwierć miliona za hektar – oferta znacznie przewyższająca średnią cenę za hektar w Niemczech, która w 2023 roku wyniosła nieco ponad 30 000 euro.

Zdrożeją okoliczne ziemie

Zgodnie z informacją zamieszczoną na portalu Agrar Heute, wzrost popytu na te tereny przekłada się także na podwyżkę cen produktów rolnych. Spółka gruntowa aktualnie prowadzi negocjacje z właścicielami, priorytetowo traktując nabycie gruntów w całości w celu zahamowania dalszych wzrostów cen. Niemniej jednak, istnieje niepewność co do możliwości pozyskania wszystkich niezbędnych terenów.

Przedsiębiorstwo wiejskie rozważa opcję udostępnienia swoich terenów rolniczym przedsiębiorstwom w okolicach Magdeburga jako alternatywnych, jednak jak podkreśla Agrar Heute, należy się spodziewać, że wzrost cen pól będzie odczuwalny również w innych lokalizacjach w Saksonii-Anhalt.

źródło: agrarheute

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x