poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Roczne tempo wzrostu inflacji spadło w kwietniu do 14,7%

spot_img

Droższa niż przed miesiącem żywność, ale tańsze paliwa i nośniki energii. Według piątkowego (28.04.2023) raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 14,7%  w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jest to wynik niższy niż w marcu (16,1%) i niższy od średniej oczekiwań ekonomistów wynoszącej 15,0%.

Spadek kwietniowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w kwietniu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen. Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,7%.

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny nośników energii – 23,5% i żywności– 19,7%. Tymczasem paliwa do prywatnych środków transportu potaniały w tym czasie o 0,1% (w kwietniu 2022 były już bardzo drogie).

W skali miesiąca (od marca 2023) nośniki energii potaniały o 0,3%, a paliwa o 0,3%, ale żywność podrożała o 0,5%.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x