poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

ON sprzedawany na stacjach paliw jest tańszy niż w hurcie ?

spot_img

Informacje uzyskane od hurtowników sugerują, że importowany olej napędowy powinien na stacjach paliw kosztować już ok. 7,15 zł/l. Wynika to z rosnących cen tego paliwa na świecie i oczywiście z wysokiego kursu dolara i euro.

Tymczasem polityka cenowa PKN Orlen (państwowy monopolista) sprawia, że stacje paliw zmuszone są sprzedawać to paliwo po ok. 6,40-6,50 zł/l. Co ważne, są to ceny zbliżone do oficjalnej ceny hurtowej ogłaszanej codziennie przez PKN Orlen. Faktyczne ceny sprzedaży na wielu stacjach są jeszcze niższe z uwagi na analogiczne do Orlenu promocje wakacyjne.

Niektórzy hurtowi dostawcy paliw informują, że w ostatnich dniach pojawiły się problemy w zaopatrzeniu w olej napędowy. Chodzi tu oczywiście o dostępność paliwa po cenach, które PKN Orlen publikuje oficjalnie na swojej stronie internetowej.

Do niedawana koncern PKN Orlen stosował znaczne upusty od oficjalnego cennika dla poszczególnych odbiorców hurtowych. Z rozmowy z jednym z takich przedsiębiorców wynika, że obecnie trzeba doliczyć do oficjalnej ceny hurtowej (cennik Orlenu) +30 gr/l. Stąd cena zakupu diesla sięga teraz dla tego przedsiębiorcy blisko 7,0 zł/l (z VAT). Do tego handlowiec zajmujący się sprzedażą paliw musi doliczyć swoją marżę. Cena rośnie wtedy do znacznie powyżej 7,0 zł/l.

Ekonomicznie uzasadnione jest zatem kupowanie przez rolników znacznie tańszego paliwa bezpośrednio na stacjach.

O ile duże sieci stacji poradzą sobie jakoś z problemem ujemnych marż detalicznych, to małe stacje prywatne mogą być zmuszone do wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży lub nawet zawieszenia działalności. Pozostanie im jedynie nadzieja, że na rynku globalnym ropa i paliwa gotowe zaczną tanieć, a złoty się umocni.

Kilka telefonów wykonanych do stacji paliw (woj. lubelskie) nie potwierdza plotek o ograniczeniach w sprzedaży ON. Paliwo to jest tam dostępne i jak na warunki rynkowe ma atrakcyjną cenę, nawet bez wakacyjnych promocji.

Ceny średnie paliw w kraju

Marże stacji paliw

Marże modelowe (cena średnia na stacjach – cena hurtowa PKN Orlen) stacji paliw oscylowały od kilku tygodni wokół zera.

Ceny ON w Unii Europejskiej (na 21.08.2023):

Warto zwrócić uwagę, że ceny krajowe diesla są jednymi z najniższych w UE.

Źródło: PKN Orlen, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x