piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ukraińscy rolnicy planują zwiększyć o 40% zasiewy rzepaku ozimego

spot_img

Producenci rolni na Ukrainie zmniejszą udział pszenicy i jęczmienia, zamiast tego obsieją rekordowo duży obszar rzepakiem ozimym. Takie są wyniki badania planów i przygotowania producentów rolnych do akcji siewnej roślin ozimych na żniwa w 2024 roku, które przeprowadziło Ministerstwo Polityki Agrarnej.

Według oficjalnego raportu 45% rolników nie planuje znacząco zmniejszyć powierzchni zasiewów ozimin, 38% rolników może zwiększyć areał, a 14% nie zasieje ozimin w tym roku.

Wskaźnik ten generalnie odpowiada praktyce rolniczej w Ukrainie, gdzie każdego roku do 20% producentów rolnych nie uczestniczy w zasiewach ozimin”, zauważa ministerstwo.

Ogólnie rzecz biorąc, areał upraw ozimych może wzrosnąć o 0,5 mln hektarów, czyli o 8%, w porównaniu z poprzednim sezonem. Rzepak pozostaje kluczowym czynnikiem w ekspansji powierzchni upraw, uprawy te mogą wzrosnąć o prawie 40% i osiągnąć rekordowy poziom 1,9 mln hektarów.

W tym roku zaobserwowaliśmy już, że wzrósł udział zasiewów roślin oleistych, czyli soi, słonecznika, rzepaku. Było to spowodowane przede wszystkim kosztowną logistyką. Obserwujemy ten trend w planach rolników na przyszły sezon” – wyjaśnił pierwszy wiceminister polityki rolnej Taras Wysocki.

Według ministerstwa, najważniejszymi wyzwaniami dla kampanii siewu zbóż ozimych w 2024 r. pozostaną brak finansów, niska płynność w sektorze rolnym oraz niepewność co do perspektyw rynkowych.

Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x