sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zbiory zbóż w Polsce będą najniższe od 4 lat

spot_img

W najnowszej prognozie dla Polski (z 24.08.2023) Komisja Europejska obniżyła o 0,13 mln ton (-0,7 mln ton miesiąc wcześniej), do 33,4 mln ton oczekiwane zbiory zbóż w tym roku.  Jeśli prognoza się sprawdzi, będzie to nasz najgorszy wynik od 2019 roku.

Produkcja zbóż w Polsce w latach 2011-2023 (w tys. ton):

Obecne szacunki oznaczają produkcję gorszą o 5% od jednak bardzo dobrego wyniku z 2022 roku i ciągle wynik o 1,4% powyżej średniej 5-letniej.

Ostatnie cięcie prognoz dla naszego kraju wynika z korekty w dół plonów średnich (-0,02 t/ha – m/m dla zbóż razem) spowodowane deficytem opadów na wielu obszarach upraw. Korekta w dół dotyczy głównie plonu średniego kukurydzy z 6,88 t/ha przed miesiącem do 6,71 t/ha.

Plony średnie zbóż w Polsce (t/ha):

Tegoroczny spadek produkcji (w porównaniu z 2022 rokiem) dotyczyć będzie wszystkich gatunków zbóż.

Warto jednocześnie zauważyć, że zapowiadane zbiory zbóż ciągle przewyższają średnią pięcioletnią.

Komisja Europejska oczekuje, że produkcja pszenicy miękkiej w Polsce wyniesie w tym roku 12,7 mln ton (bez zmian w stosunku do poprzedniej prognozy). Będzie to wynik o 5% gorszy niż rok temu, ale o ponad 6% powyżej średniej z pięciu lat.

Szacunkowe zbiory kukurydzy opiewają teraz na 7,5 mln ton (-0,2 mln ton – m/m), pszenżyta na 5,2 mln ton (+0,06 mln ton – m/m), a jęczmienia na 2,8 mln ton (bez zmian – m/m).

Zbiory zbóż w Polsce (w tys. ton):

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x