środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ograniczenia eksportowe w Indiach i powódź w Brazylii windują światowe ceny ryżu

spot_img

Brazylia może być zmuszona do importu ryżu po poważnych powodziach na południu kraju. Indonezja w dalszym ciągu kupuje znaczne ilości na rynku światowym

Zła pogoda po raz kolejny uderza w rynek ryżu, powodując, że po krótkim okresie zastoju ceny ryżu powróciły do ​poziomów bliskich najwyższym od 15 lat.

Dostawy ryżu ucierpiały już w wyniku szeroko zakrojonych ograniczeń eksportowych nałożonych przez wiodącego dostawcę – Indie w zeszłym roku oraz obaw, że bardziej sucha pogoda spowodowana El Nino ograniczy produkcję w ważnym regionie uprawy ryżu w Azji Południowo-wschodniej. Teraz niepokój pogłębiają katastrofalne powodzie w południowej Brazylii.

Ceny ryżu wracają w okolice 15-letnich maksimów

Ceny tajskiego 5% bielonego ryżu białego, będącego azjatyckim punktem odniesienia, wzrosły od początku kwietnia o 71 dolarów do 649 dolarów za tonę, po spadku z najwyższego poziomu w styczniu, kiedy były najwyższe od ponad 15 lat.

Ryż jest niezbędny w diecie miliardów ludzi w Azji i Afryce, a nowy skok cen może wywołać inflację i zwiększyć rachunki za import dla kupujących.

Ostatni wzrost cen wywołały powodzie w Brazylii

Według Charlesa Harta, analityka ds. towarów w Fitch Solutions, do niedawnego wzrostu cen przyczyniły się poważne powodzie w Brazylii, a stan Rio Grande do Sul, w którym pochodzi 70% brazylijskiej produkcji ryżu, będzie dotknięty przez kilka kolejnych tygodni.

„Powodzie zbiegły się w czasie z brazylijskimi zbiorami ryżu, z których część nie została jeszcze zakończona” – powiedział Hart. Dodał, że „wzbudziło to poważne obawy” co do poziomu produkcji krajowej.

W zeszłym tygodniu prezydent Luiz Inacio Lula da Silva powiedział, że deszcze opóźnią zbiory ryżu w stanie Rio Grande do Sul, co oznacza, że ​​kraj będzie prawdopodobnie musiał importować ryż.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Brazylia jest dziewiątym co do wielkości eksporterem ryżu na świecie.

Zdaniem Petera Clubba, analityka rynku towarów w Międzynarodowej Radzie Zbożowej w Londynie, spowolnienie dostaw nowych upraw w Azji Południowo-wschodniej również pomaga cenom. Wynika to z zakończenia zbiorów w Tajlandii i głównych upraw w Wietnamie, powiedział. Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem, a Wietnam trzecim.

Po stronie popytu Indonezja nadal kupuje znaczne wolumeny, co pomaga wspierać bycze nastroje, stwierdził Clubb. Dodał, że tempo zakupów w tym kraju, a także możliwe zmiany w indyjskich ograniczeniach eksportowych będą miały wpływ na przyszłe ceny.

Przejście El Nino w La Nina może być kluczowe dla produkcji rolniczej w wileu regionach świata

Głównym czynnikiem pozostają jednak warunki pogodowe. „Będziemy musieli zwracać uwagę na pogodę w nadchodzących miesiącach, szczególnie na porę deszczową w Tajlandii, Wietnamie i Indiach” – powiedział Klabb. „Kluczowym czynnikiem będzie przejście od El Nino do La Nina”.

Źródło: UkrAgrocosult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x