czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Eksport zbóż z Ukrainy wyprzedził tempo z poprzedniego sezonu

spot_img

Wolumen eksportu zbóż i roślin strączkowych z Ukrainy w sezonie 2023/24 (na dzień 17 maja) wyniósł ponad 44,2 mln ton. To o 260 tys. ton więcej (0,6%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu. Pokazują to dane Państwowej Służby Celnej, opublikowane przez Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

Tym samym od początku sezonu wywieziono z Ukrainy 16,6 mln ton pszenicy, czyli o 1,55 mln ton, czyli o 10% więcej niż w sezonie poprzednim.

Ukraina wyeksportowała 24,8 mln ton kukurydzy, czyli o 1,2 mln ton (5%) mniej niż w tym samym dniu w zeszłym sezonie. Dostawy jęczmienia na rynki zagraniczne wyniosły 2,3 mln ton, czyli o 10% mniej niż przed rokiem. Żyto wysłano w ilości 1,3 tys. ton (-93%). Ukraina wyeksportowała 89,9 tys. ton mąki, co oznacza spadek o 45,2 tys. ton, czyli o 33% rok do roku.

Potencjał eksportowy wyczerpuje się  w końcówce sezonu

Według USDA w całym sezonie 2023/24 Ukraina powinna wyeksportować 26 mln ton kukurydzy i 17,5 mln ton pszenicy. Oznacza to, że do końca sezonu (koniec czerwca) pozostało jeszcze do wywiezienia 1,2 mln ton kukurydzy i 0,9 mln ton pszenicy.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luca
Luca
30 dni temu

Jak na kraj pochłonięty wojną, nieźle sobie poczynają! My ich obywateli karmimy z naszych podatków, a oni za to zarzynają nasze rolnictwo. Brawo My!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x