wtorek, 27 lutego, 2024

Krajowa produkcja cukru wzrosła we wrześniu o ponad 100% r/r

spot_img

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) produkcja cukru wzrosła we wrześniu 2023 roku o 102,4% r/r do 366 tys. ton. Wzrost krajowej produkcji cukru widoczny jest także w okresie styczeń-wrzesień, kiedy to cukrownie wytworzyły 603,7 tys. ton cukru, co oznacza wzrost o 7,3% r/r.

W tym roku produkcja buraków cukrowych powinna wzrosnąć o 12%

GUS (raport z 29.09.2023) szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych jest w tym roku większa od ubiegłorocznej o ok. 16% i wyniesie około 0,3 mln ha. Zbiory buraków cukrowych GUS ocenia na ok. 15,9 mln t, tj. o ok. 12% więcej od zbiorów uzyskanych w 2022 roku.

Cukier drożeje na świecie

Według FAO indeks międzynarodowych cen cukru wyniósł we wrześniu 162,7 punktu, co oznacza wzrost o 14,5 punktu (9,8 procent) w porównaniu z sierpniem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągnięcie najwyższego poziomu od listopada 2010 r. Podwyżka cen wynikała głównie z rosnących obaw o światową podaż w sezonie 2023/24. Odzwierciedla to głównie wczesne prognozy wskazujące na spadki produkcji u kluczowych producentów cukru, Tajlandii i Indii, ze względu na bardziej suche niż zwykle warunki pogodowe związane z dominującym zjawiskiem El Nino. Do wzrostu światowych cen cukru przyczyniły się także wyższe międzynarodowe ceny ropy naftowej.

Źródło: GUS, FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x