środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Indeks cen żywności FAO spadł w lutym siódmy miesiąc z rzędu

spot_img

Obliczony co miesiąc przez FAO Indeks cen żywności wyniósł 117,3 punktu w lutym 2024 r., co oznacza spadek o 0,9 punktu (0,7 proc.) w stosunku do poziomu styczniowego. Indeks spadł o 13,8 pkt. (10,5 proc.) od lutego 2023 roku. Był to siódmy mieięczny spadek wartości indeksu z rzędu.

Według raportu FAO w lutym taniały zboża i oleje roślinne, co z nawiązką zrównoważyło wzrosty indeksów cen cukru, mięsa i produktów mlecznych.

Indeks cen żywności FAO:

Oleje roślinne i zboża taniały w lutym

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w lutym średnio 113,8 punktu, co oznacza spadek o 6,1 punktu (5,0 procent) w porównaniu ze styczniem i aż o 32,9 punktu (22,4 procent) poniżej wartości z lutego 2023 roku.

Międzynarodowe ceny wszystkich głównych zbóż spadały z miesiąca na miesiąc.

Najbardziej spadły ceny eksportowe kukurydzy, gdyż na rynku ciążyły oczekiwania na duże zbiory w Argentynie i Brazylii. Presja spadkowa pochodziła także z konkurencyjnych cen kukurydzy oferowanej przez Ukrainę, która korzysta z płynnego funkcjonowania morskiego szlaku handlowego.

W przypadku pszenicy spadek cen na rynkach międzynarodowych wynikał przede wszystkim z niższych notowań w związku z dużą dynamiką eksportu z Federacji Rosyjskiej, co wywarło presję na ceny z innych źródeł, w szczególności z Unii Europejskiej.

W związku z łagodniejszą sytuacją na rynkach pszenicy i kukurydzy, światowe ceny jęczmienia i sorgo również spadły.

Międzynarodowe ceny ryżu spadły w lutym o 1,6 procent, ponieważ poza zakupami w Indonezji popyt na świeży import pozostawał zasadniczo niski, a u niektórych dostawców rozpoczęły się zbiory nowych upraw.

Indeks cen olejów roślinnych, obrazujący ceny tych towarów na świecie, wynosił w lutym średnio 120,9 punktu, co oznacza spadek o 1,6 punktu (1,3 procent) w porównaniu ze styczniem i poziom się o 15,0 punktów (11,0 procent) poniżej tego sprzed roku.

Spadek w lutym wynikał głównie z niższych światowych cen olejów sojowego, słonecznikowego i rzepakowego, przy nieznacznie wyższych notowania oleju palmowego.

Międzynarodowe ceny soi spadły znacząco w lutym, do czego przyczyniły się głównie perspektywy obfitych zbiorów soi z Ameryki Południowej przy ogólnie korzystnych warunkach zbiorów.

Tymczasem światowe ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego spadły, odzwierciedlając utrzymujące się duże możliwości eksportu na świecie.

Z kolei światowe ceny oleju palmowego nieznacznie wzrosły w lutym w związku z sezonowo niższą produkcją w głównych krajach produkujących olej palmowy w Azji Południowo-wschodniej.


 Indeksy cen poszczególnych grup towarów żywnościowych:

Wzrosły w lutym ceny eksportowe cukru, przetworów mlecznych i mięsa

Indeks cen przetworów mlecznych FAO wynosił w lutym średnio 120,0 punktów, co oznacza wzrost o 1,3 punktu (1,1 procent) w porównaniu ze styczniem, ale był to poziom o 18,6 punktu (13,4 procent) niższy od wartości z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Światowe ceny przetworów mlecznych powróciły do trendu wzrostowego (trwającego od października ub. roku) po symbolicznym spadku w styczniu.

W lutym najbardziej wzrosły ceny światowe masła, do czego przyczynił się wyższy popyt importowy ze strony odbiorców z Azji i sezonowo spadająca produkcja mleka w Oceanii.

Jednocześnie ceny mleka pełnego w proszku nadal, choć powoli, rosły, głównie za sprawą zwiększonego popytu importowego, zwłaszcza z Chin, co zostało częściowo skompensowane spadkiem cen w Unii Europejskiej.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku pozostały stabilne, ponieważ wzrost cen w Oceanii został prawie skompensowany niższymi cenami w Unii Europejskiej, w dużej mierze odzwierciedlającymi niższy popyt na import z regionu ze względu na wyższe koszty wysyłki i opóźnienia w transporcie wynikające z konfliktu na Morzu Czerwonym.

Międzynarodowe ceny sera również nieznacznie wzrosły, ponieważ zainteresowanie zakupami w Azji zwiększyło się w obliczu niższych zapasów w Unii Europejskiej.

Indeks cen mięsa FAO wynosił średnio 112,4 pkt w lutym, wyżej o 2,0 pkt (1,8 proc.) w stosunku do stycznia, ale o skromne 0,9 pkt. (0,8 proc.) poniżej odpowiadającej jej wartości sprzed roku. Był to pierwszy wzrost po siedmiu miesiącach kolejnych spadków. 

Największe wzrosły zanotowały międzynarodowe notowania cen mięsa drobiowego, a następnie mięso wołowe, oparte głównie na wzroście popytu ze strony wiodących krajów importujących. Wzrost cen bydła był spowodowany niższymi niż oczekiwanymi podaży z Australii, ponieważ ulewne deszcze zakłóciły transport bydła z głównych regionów producentów.

Tymczasem ceny mięsa wieprzowego nieznacznie wzrosły ze względu na wyższy popyt ze strony Chin, wraz z wyższym popytem wewnętrznym w Europie Zachodniej w obliczu utrzymującej się napiętej podaży.

Natomiast międzynarodowe ceny mięsa z owiec spadły ze względu na spowolnienie tempa importu przez Chiny i rekordową produkcję po odbudowie stada w Australii.

Indeks cen cukru FAO wyniósł średnio 140,8 punktu w lutym, co oznacza wzrost o 4,4 punktu (3,2 procent) w stosunku do stycznia, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost. W konsekwencji indeks jest o 15,6 punktu (12,5 procent) powyżej swojej wartości sprzed roku.

Trwające obawy dotyczące perspektyw na nadchodzący sezon w Brazylii po długim okresie deficytu opadów nadal wspierały światowe ceny cukru, zaostrzając sezonową presję wzrostową.

Ponadto prognozy wskazujące na prawdopodobne spadki produkcji w Tajlandii i Indiach, dwóch wiodących krajach eksportujących, przyczyniły się do wzrostu cen. Niemniej jednak, lepsze opady pod koniec lutego w kluczowych rozwijających się obszarach Brazylii i osłabienie reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego powstrzymało wzrost światowych cen cukru.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x