sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Konfiskata auta za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy wchodzą w życie

spot_img

Od 14 marca będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwią policji konfiskowanie samochodów pijanym kierowcom. Według tych zmian, pojazdy osób przyłapanych na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu będą konfiskowane i wystawiane na licytację, gdzie będzie można je nabyć za pół ceny.

Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu? Sejm przegłosował
zdj:pixabay

Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu

Nowelizacja Kodeksu Karnego, która wchodzi w życie, przewiduje konfiskatę pojazdów w przypadku kierowców, którzy mają ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. To samo dotyczy kierowców, którzy byli trzeźwi, ale spowodowali wypadek i uciekli z miejsca zdarzenia. Pijani kierowcy, których stężenie alkoholu przekracza 1 promil i spowodowali wypadek, również mogą stracić swoje auta, jednak w tym przypadku decyzję o konfiskacie podejmuje sąd.

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu, policja konfiskuje pojazd na siedem dni. Następnie prokurator decyduje o jego zabezpieczeniu, a sąd może orzec jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli samochód nie należy do kierowcy lub został poważnie uszkodzony, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu.

Zwiększeniu ulega również maksymalna kara za spowodowanie ciężkiego wypadku. Nietrzeźwym sprawcom wypadku grozić będzie do 16 lat pozbawienia wolności.

Skonfiskowane pojazdy trafią na licytacje

Skonfiskowane pojazdy trafią na licytacje, gdzie cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosić będzie 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. W przypadku braku nabywcy, cena wywoławcza na drugiej licytacji spadnie do 50% wartości pojazdu. Warunkiem uczestnictwa w licytacji jest brak długów wobec państwa, polskie obywatelstwo oraz pełna zdolność do czynności prawnych.

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że organem egzekucyjnym w tym procesie będzie naczelnik urzędu skarbowego, a licytacje administracyjne będą przeprowadzane w sposób opisany w przepisach.

Najpóźniej na 3 dni przed terminem licytacji, organ egzekucyjny publikuje obwieszczenie o licytacji w miejscu jej przeprowadzenia oraz na tablicy ogłoszeń. Informacja ta jest również zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak myślicie. Czy zmiana przepisów przyniesie zamierzony cel?

źródło: auto-swiat.pl,tvn24

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x