sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak uzyskać i ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik rolniczy?

spot_img

„Nie mieć prawa jazdy to być jak bez ręki”. Powiedzenie to jest bardzo powszechne i odzwierciedla dzisiejszą rzeczywistość. Mobilność to bardzo duża zaleta. Nieodzowna jest również w zmechanizowanym rolnictwie. Jak zdać „prawko” kategorii T?

Prawo jazdy na ciągnik z przyczepą – jakie uprawnienia są potrzebne?


Kierowca posiadający ważne prawo jazdy na traktor może prowadzić ciągnik lub pojazd wolnobieżny (np. kombajn zbożowy), a także zespół składający się z powyższych pojazdów oraz maksymalnie 2 przyczep. Uprawnienie to pozwala również na kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim, czyli pojazdami, które określone są dla kategorii AM.

Prawo jazdy na ciągnik od ilu lat można je uzyskać?

Prawo jazdy na ciągnik rolniczy mogą zrobić osoby, które mają ukończony 16 rok życia. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku.
Wyjątek stanowią uczniowie szkół rolniczych mający w programie nauczania przedmiot „Przepisy ruchu drogowego” i organizowany kurs wewnętrzny w szkolnym ośrodku. Takie szkolenie uczeń może rozpocząć mając ukończone 15 lat. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica.

Jak przebiega kurs prawa jazdy na ciągnik rolniczy w OSK i WORD

Pierwszym krokiem przystąpienia do kursu jest uzyskanie w urzędzie komunikacji numeru PPK wydanego na podstawie aktualnych badań lekarskich, które można uzyskać u uprawnionego lekarza. Ważne jest również dołączenie fotografii. Po spełnieniu formalnych wymagań udajemy się do ośrodka szkolenia kierowców. Kurs wewnętrzny dzieli się na część teoretyczną (30 godzin) i praktyczną (20 godzin). Przyszły kierowca na szkoleniu uzyskuje wiedzę z zakresu ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. Na placu manewrowym z instruktorem nauki jazdy kursant nauczy się prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą typu tandem. Szkolenie zazwyczaj kończy się egzaminami potwierdzającymi naukę po, których przystępuje się do egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku szkolenia kierowców.

W pierwszej kolejności podchodzi się do egzaminu teoretycznego odbywającego się na sali komputerowej ośrodka. Egzamin wygląda następująco:

 • test zawiera 32 pytania: 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej,
 • pytania są punktowane za 3, 2 i 1 pkt. w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niewskazanie żadnej odpowiedzi skutkuje otrzymaniem 0 pkt,
 • warunkiem otrzymania wyniku pozytywnego jest uzyskanie co najmniej 68 punktów z 74 możliwych,
 • czas trwania testu egzaminacyjnego wynosi maksymalnie 25 minut,
 • tylko jedna odpowiedź w pytaniu jest prawidłowa,
 • nie można cofnąć się do wcześniejszych pytań,
 • projekcja filmu wyświetla się tylko jeden raz i kończy się stop klatką, która trwa przez cały czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi.

Po zdanej „teorii” przystępujemy, po uprzednim umówieniu, do egzaminu praktycznego.
Do zadań w tej części należą:

 • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (cofanie – czas: max. 5 minut),
 • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (czas: max. 5 minut) następnie przygotowanie się do jazdy,
 • złączenie przyczepy z pojazdem (czas: max. 15 minut),
 • wykonanie manewrów z losowo wybranego zestawu – parkowanie skośne (wjazd przodem – wyjazd tyłem) oraz parkowanie prostopadłe (wjazd tyłem – wyjazd przodem),
 • parkowanie prostopadłe (wjazd przodem – wyjazd tyłem ) oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,
 • jazda w ruchu drogowym (czas: min.25 minut),
 • po powrocie z ruchu drogowego lub po wykonaniu zadań na placu manewrowym wykonanie zadania rozprzęgania pojazdu z przyczepą (czas: max. 10 minut).

Po zaliczeniu przez egzaminatora jazdy WORD przesyła informację do wydziału komunikacji, który w przeciągu 14 dni wydaje dokument uprawniający do kierowania ciągnikiem rolniczym lub innymi pojazdami wolnobieżnymi.

Ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik rolniczy?


Ceny za kurs są bardzo zróżnicowane. Najtańsze oferty OSK zaczynają się od 1400 zł, a kończą się kwotami często powyżej 2000 zł. Warto zadzwonić do okolicznych szkółek i poszukać najkorzystniejszej oferty. Ośrodki proponują również pojedyncze godziny (70-90zł). Warto też wspomnieć o rolniczych szkołach, w których uczniowie mogą ukończyć kurs wewnętrzny za około 200-600 zł. Egzamin państwowy kosztuje natomiast 200 zł (egzamin teoretyczny 30 zł i egzamin praktyczny 170 zł). Wydanie dokumentu prawa jazdy przez wydział komunikacji będzie nas kosztowało 100 zł.

Czy można jeździć ciągnikiem z rolniczym z prawem jazdy kategorii B?


Do kierowania ciągnikiem rolniczym w świetle aktualnych przepisów kodeksu karnego potrzebne jest ważne prawo jazdy. W przypadku kontroli drogowej musimy wylegitymować się tym dokumentem. Dowód rejestracyjny ze względu na bazę CEPIK nie jest wymagany i nie trzeba wozić go w pojeździe. Wszystkie dane są wprowadzane do systemu na bieżąco i policja ma do nich wgląd.

Źródło: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x