wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Jazda z zapiętym hederem może w tym roku słono kosztować. Kara to rząd nawet 30 tys. zł

spot_img

Co roku podczas żniwa wraca temat poruszania się kombajnów zbożowych po drogach, szczególnie tych z zapiętym hederem. Po tegorocznej zmianie przepisów prawa drogowego cena mandatu za to wykroczenie może przyprawić o zawrót głowy.

Nawet 30 tysięcy złotych za jazdę z hederem

Rok temu mandat za jazdę z zapiętym hederem wynosił 500 zł.  Po wprowadzeniu z początkiem br. nowego taryfikatora mandatów, kara nałożona przez policję może wynieść do 5 tys. zł! Jeśli natomiast sprawa trafiłaby do sądu, to może się to skończyć maksymalną karą w wysokości 30 tys. zł. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Komendy Głównej Policji w sprawie zmiany przepisów.

KRIR: Obecne prawo wyklucza pojazdy rolnicze z ruchu drogowego

Nie w każdym przypadku jest możliwe odcięcie od maszyny zespołu żniwnego, co jak trafnie zauważa Izba, w świetle przepisów praktycznie wyklucza te pojazdy z ruchu drogowego. KRIR w piśmie zaznacza, że w związku z rozpoczętym sezonem żniw, wielu rolników używa kombajnów do zbioru swoich plonów, których warunki techniczne nie pozwalają na odłączenie zespołu żniwnego, co powoduje, że maszyny mogą przekraczać szerokość 3 m. 

“Wobec powyższego wnioskujemy do pana ministra o zmianę przepisów rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tak aby maszyny, których odłączenie i przyłączenie zespołu żniwnego na polu jest niemożliwe, mogły przejechać przez drogę publiczną, aby dokonać zbioru. Ponadto wnioskujemy o wystąpienie do Komendy Głównej Policji, aby nie nakładano mandatów na rolników w tej sprawie, a jedynie stosowano pouczenia” – apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Zgadzamy się z tym w 100%. Aby zapewnić nam przysłowiowy chleb, praca rolnika powinna przebiegać bez większych zakłóceń a przepisy takie jak powyższe działają nie tylko na jego niekorzyść, ale nas wszystkich.  Mamy nadzieję, że Ministerstwo dokona zmian w tych absurdalnych przepisach. 

źródło: KRIR
Zdj:Pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miastowy
Miastowy
1 rok temu

W obecnym czasie, kiedy na Ukrainie toczy się okrutna wojna i mnóstwo ton zboża jest gdzieś konfiskowanych i wywożonych, oraz bombardowane są pola zbożowe, proszę się odczepić od naszych rolników na te 3,4 tygodnie, zanim nie zbiorą plonów! Niech się policja zajmie młodzikami w hałaśliwych warczących Bmw, albo przelatujących przez miasto na ścigaczach lekko powyżej 100 km/h!!!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x