czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosną ceny eksportowe kukurydzy

spot_img

Oczekiwania handlowe, że popyt i ceny ukraińskiego zboża spadną wraz z pojawieniem się na rynku światowym nowego zbioru kukurydzy z Argentyny, nie spełniły się.

Obecnie argentyńska nowa uprawa sprzedawana jest po wyższych cenach niż kukurydza ukraińska. W nadchodzących tygodniach można przewidywać wzrost cen kukurydzy z Ukrainy.

Ukraińską kukurydzę kupują Chiny, UE, Turcja i Egipt

Chiny aktywnie kontraktują ukraińską kukurydzę. Inni importerzy – Turcja, Egipt, Włochy, Hiszpania – również zaczęli kupować dużo ukraińskiej kukurydzy. W głębokomorskich portach Ukrainy ceny kukurydzy wzrosły do 142-145 USD/t. Ceny rosną od półtora tygodnia, ponieważ podaż słabnie, a popyt jest duży.

Ceny kukurydzy powinny rosnąć do końca marca

Można przewidywać, że na tle silnego popytu wskaźniki cen będą rosły o 2-3 dolary/t tygodniowo i do końca marca osiągną poziom co najmniej 150 dolarów/t na bazie SRT” – prognozuje Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (PUSK).

Zbiory w Brazylii zdecydują o cenach kukurydzy w kwietniu

W kwietniu głównym czynnikiem zmian cen kukurydzy będą informacje o zbiorach zbóż w Brazylii. „W kwietniu pojawią się bardziej wiarygodne informacje na temat zbiorów w Brazylii: powierzchnia zasiewów, wilgotność gleby, stan upraw. Będzie to miało wpływ na rynek światowy. Jeśli obecna susza w Brazylii będzie się utrzymywać i zbiory zostaną zmniejszone, cena na rynku wzrośnie. Ale na razie to jeden ze scenariuszy. W przypadku terminowych opadów w Brazylii sytuacja na światowym rynku kukurydzy będzie inna” – twierdzą analitycy.

Na bazie DAP ukraińska kukurydza sprzedawana jest z dostawą w marcu-kwietniu do Włoch, Austrii i Niemiec w przedziale 192-197 USD/t.

Notowania kukurydzy w Chicago (usd/100 buszli – lewa oś) i w Paryżu (eur/t – prawa oś):

Ceny eksportowe kukurydzy według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC):

Źródło: Agravery.com, IGC, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x