poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Ceny wieprzowiny w dół. Chwilowe tąpnięcie czy powrót do impasu?

spot_img

Ostatnie dni przyniosły gwałtowne obniżki cen na rynku wieprzowiny w Europie, a przede wszystkim w Niemczech, co znacząco wpłynęło na stawki w polskich zakładach mięsnych. Jaka jest obecnie cena świń i co czeka nas w nadchodzącym czasie?

Ceny wieprzowiny w dół. Chwilowe tąpnięcie czy powrót do impasu?

Ceny świń w połowie października 2023

Ceny wieprzowiny w Niemczech spadły do poziomu 2,10 Euro za kilogram mięsa w klasie E, co w przeliczeniu na polską walutę daje 9,49 zł. Spadki te były poprzedzone dwiema nieudanymi aukcjami na niemieckiej giełdzie mięsa, na których nie znalazł się ani jeden tucznik.

Eksporterzy wieprzowiny od dłuższego czasu borykali się z wyjątkowo wysokimi cenami unijnej wieprzowiny, które stawały się coraz trudniejsze do zbycia na rynkach światowych. Ponadto, w samym obszarze Unii Europejskiej również odnotowywano spadek popytu na produkty wieprzowe z powodu tych wygórowanych cen. To wywarło presję na obniżkę cen skupu żywca wieprzowego, przy jednoczesnym oczekiwaniu ze strony największych firm przetwórczych w Niemczech na dalsze spadki cen.

Ponadto, chińska polityka importowa, która zezwoliła na import wieprzowiny z Rosji, pomimo że ta nadal zmaga się z wirusem ASF, miała wpływ na globalne ceny. To otwarcie na import z Rosji niestety może wpłynąć na obniżki cenowe zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Obniżki w zakładach rzędu 60 g/kg!

W Polsce ceny skupu żywca wieprzowego zrównały się z cenami niemieckimi, co spowodowało obniżkę cen skupu o 60 groszy za kilogram wagi poubojowej, aż do poziomu maksymalnego w okolicach 9,60 zł za kilogram w klasie E. Chociaż ta obniżka wydaje się znacząca, pozostaje ona wyższa od niemieckich cen o ponad 10 groszy, głównie ze względu na umocnienie złotówki w stosunku do euro w ciągu ostatniego tygodnia. 

Innym czynnikiem wpływającym na obniżki cen jest fakt, że rolnicy dostosowali produkcję, wybierając lżejsze świnie, co zaspokoiło zapotrzebowanie zakładów mięsnych. Niemniej jednak, przyszłość cen wieprzowiny pozostaje niepewna, a najbliższa sesja na niemieckiej giełdzie mięsa pokaże, czy obecne stawki są akceptowalne dla kupujących. Jeżeli tak się stanie, możemy spodziewać się chwilowej stabilizacji cen. 

źródło: POLPIG, POLSUS Bartek Czerniak

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x