sobota, 24 lutego, 2024

Producenci zamienników mięsa i nabiału w tarapatach. Kolejna firma notuje drastyczne straty

spot_img

Rynek zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego nie radzi sobie najlepiej. Niedawno opisywaliśmy o znaczących problemach głównego gracza w segmencie mięsa, a teraz okazuje się, że równie rozpoznawalna firma, specjalizująca się w produkcji roślinnego mleka, w ostatnich trzech miesiącach doświadczyła drastycznego spadku wartości rynkowej o około 70%.

Producenci zamienników mięsa i nabiału w tarapatach. Kolejna firma notuje drastyczne straty

Producent mleka owsianego w poważnych tarapatach. Oatly notuje gigantyczną stratę

Największy producent mleka owsianego, Oatly, w ostatnich trzech miesiącach doświadczył drastycznego spadku wartości rynkowej o około 70%. To tylko kontynuacja trendu, który trwa od momentu debiutu spółki na giełdzie w połowie 2021 roku, kiedy to wartość Oatly spadła o aż 97%.

W ostatnim kwartale, zakończonym 30 czerwca, firma odnotowała stratę w wysokości 86,7 miliona dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu do wyniku z ubiegłego roku. Przychody wyniosły 196 milionów dolarów, co również oznacza wzrost, ale nadal pozostają one na stosunkowo niskim poziomie.

Analitycy z Motley Fool zwracają uwagę, że wiele z tych problemów jest wynikiem agresywnych planów ekspansji firmy, które okazały się zbyt ryzykowne i kosztowne. Mimo że firma pozyskała znaczną ilość gotówki poprzez emisję obligacji zamiennych na początku roku, czas ucieka, a zadłużenie rośnie. Eksperci uważają, że Oatly musi szybko podjąć działania naprawcze, zanim zabraknie jej pieniędzy, choć ich szanse na sukces nie są duże.

Co stoi za fatalnymi wynikami finansowymi?

Nowy dyrektor naczelny Oatly, Jean-Christophe Flatin, zaznacza, że firma musi dostosować się do zmieniających się zachowań konsumentów i poprawić swoje podstawy operacyjne, zanim będzie mogła przyspieszyć swój rozwój.

Analitycy Motley Fool widzą jednak głębsze przyczyny problemów Oatly. Głównym produktem firmy jest mleko owsiane, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego mleka, ale jest znacznie droższe. Jak podaje agrarheute, w Niemczech litr mleka owsianego Oatly Barista Edition kosztuje 2,55 euro, co jest znacznie wyższą ceną niż zwykłego mleka lub mleka organicznego. Dodatkowo, firma rozbudowywała swoje zakłady produkcyjne i logistyczne zbyt szybko, nie nadążając za spowolnieniem wzrostu przychodów.

Perspektywy są pesymistyczne

Oatly obniżyło swoje prognozy na rok 2023, oczekując teraz wzrostu przychodów w zakresie 7% do 12%, w porównaniu do wcześniejszego oczekiwania wynoszącego 23% do 28%. Firma ogranicza również plany inwestycyjne i próbuje obniżyć koszty operacyjne o około 85 milionów dolarów do końca roku podatkowego 2024.

Mimo że mleko owsiane cieszy się popularnością, obserwatorzy i analitycy z Motley Fool są pesymistyczni co do przyszłości Oatly. Firma może być zmuszona do drastycznych cięć kosztów, ale poprawa sytuacji może zająć sporo czasu. Oatly będzie musiało dostosować swoją strategię do rzeczywistości rynkowej, jeśli ma nadzieję na przetrwanie kryzysu.

źródło: agrarheute

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
4 miesięcy temu

Jak można nazwać stuczny produkt nazwa naturalna?

Henryk
Henryk
3 miesięcy temu

Nic tylko się cieszyć ! Niech bankrutują !Trzeba zidioćieć by to żreć.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x