sobota, 24 lutego, 2024

Włochy będą pierwszym krajem, który wprowadzi zakaz produkcji i obrotu żywnością syntetyczną

spot_img

Włochy wprowadzą zakaz żywności syntetycznej, powiedział włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, co czyni Włochy pierwszym krajem na świecie, który to zrobi.

W poniedziałek w izbie niższej parlamentu odbyła się debata nad projektem ustawy zakazującej produkcji, importu i wprowadzania do obrotu żywności wytwarzanej w laboratoriach.

W zorganizowanym przez ECR w Kilkenny w Irlandii wydarzeniu zatytułowanym „Tradycje i innowacje: konserwatywna przyszłość rolników europejskich” czołowi konserwatywni politycy omówili wyzwania i możliwości wynikające z europejskich regulacji i współpracy w zakresie hodowli zwierząt, rolnictwa i zielonej gospodarki. Lollobrigida i Wojciechowski uczestniczyli zdalnie.

Włochy będą pierwszym krajem wolnym od żywności syntetycznej i chcą dać przykład, jak można tę kwestię regulować”, powiedział Lollobrigida, który połączył się na odległość podczas wydarzenia ECR, które odbyło się w Kilkenny w Irlandii.

Jakość żywności jest sprawą zasadniczą i nie możemy zgodzić się na społeczeństwo podzielone na dwie części, w którym wysokiej jakości żywność jest produkowana tylko dla bogatej elity. Jesteśmy przekonani, że każdy powinien móc dobrze się odżywiać” – dodał minister.

Stanowisko włoskiego ministra rolnictwa poparł komisarz Wojciechowski

Stanowisko Lollobrigidy w dużej mierze podzielał europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski (PiS/ECR), który wypowiadał się podczas wydarzenia ECR w otwartym dialogu z włoskim ministrem.

Jako komisarz jestem zwolennikiem rolnictwa tradycyjnego, bardzo mocno chronię produkty naturalne. System etykietowania nie zależy ode mnie, ale staram się chronić tradycję” – wyjaśnił Wojciechowski.

Syntetyczne mięso to nie mięso, syntetyczne mleko to nie mleko. Bronię produktu naturalnego i używanie nazwy produktu naturalnego w odniesieniu do produktu syntetycznego nie jest moim zdaniem krokiem w dobrym kierunku” – dodał, zwracając uwagę, że Komisja Europejska przeznacza na ten cel ponad 6 miliardów euro. wspierania dobrostanu zwierząt i, bardziej ogólnie, tradycyjnego rolnictwa.

Źródło: euractiv-com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarek
Czarek
3 miesięcy temu

to chyba długo nie będzie już tym ministrem

Uduuu
Uduuu
3 miesięcy temu

Brawo

Krzysztof Hojnowski polityk Ekolewicy
Krzysztof Hojnowski polityk Ekolewicy
3 miesięcy temu

Nowa odsłona luddyzmu. Dawniej niszczono maszyny tkackie, parowe a dzisiaj próbują stłamsić technologię która ulżyłaby zwierzętom i środowisku i jeszcze problem głodu zlikwidowała. Nienormalna sprawa by protekcjonizm roztaczać nad reliktową branżą.

Urszula
Urszula
3 miesięcy temu

Mam nadzieję, że pozostali, szczególnie Polska również wprowadzą zakaz.

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu

Dlatego Europa nie liczy się już na świecie… Ciemnota i zabobon rządzą. Za sto lat będziemy na poziomie Afryki.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

5
0
Would love your thoughts, please comment.x