niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Będzie możliwość ubezpieczenia zwierząt od padnięcia?

spot_img

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o analizę możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich w taki sposób, aby możliwe było ubezpieczenie zwierząt od padnięcia. Obowiązujące przepisy umożliwiają zawarcie polisy ubezpieczenia z dopłatą skarbu państwa do składki z tytułu ubezpieczenia bydła koni, owiec, kóz, drobiu lub świń od ryzyka wystąpienia szkód w wyniku uboju z konieczności. Nie ma jednak możliwości ubezpieczenia od padnięcia zwierzęcia.

 

Mimo starań – straty

Jak zauważa zarząd KRIR:
„Przychody gospodarstw hodowlanych są w znacznej mierze zależne od stanu zdrowia i kondycji zwierząt. Rolnicy dokładają wszelkich starań, aby zwierzęta były utrzymywane w odpowiednich warunkach bytowych, co gwarantuje optymalny zysk. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wzorowego prowadzenia hodowli z przyczyn niezależnych od rolnika, zwierzęta mogą utracić wartość hodowlaną lub nawet paść. Powoduje to duże straty w gospodarstwach i generuje dodatkowe koszty związane z uzupełnieniem stada.”

Zdaniem rolniczego samorządu, objęcie ubezpieczeniem z dopłatą skarbu państwa do składki zdarzenia losowego, jakim jest padnięcie zwierzęcia, pozwoli ograniczyć straty związane z utratą zwierząt i zagwarantuje stabilizację finansową w gospodarstwach. Przy czym straty  gospodarstw wg KRIR powinny być określane na podstawie karty pochodzenia zwierząt i oświadczeń lekarzy weterynarii.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Materiał siewny i dobrostan zwierząt – KRIR apeluje o zmiany!

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników