Co znajdziesz w artykule?
Sytuacja w polskim sektorze rolniczym jest obecnie bardzo trudna, zwłaszcza dla producentów zbóż. Z tego powodu Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o równouprawnienie w sektorze rolnym. W apelu zawarto wniosek o objęcie jednakową rekompensatą wszystkich producentów zbóż i rzepaku, bez względu na wielkość posiadanych hektarów.
Nie powinno się dzielić rolników na kategorie
Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o objęcie rekompensatą jednakowej wysokości wszystkich producentów zbóż i rzepaku w całym kraju od 15 grudnia 2022 roku, bez względu na wielkość posiadanych hektarów. W apelu Zarząd Związku podkreślał, że każdy producent zboża i rzepaku ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nie powinno się dzielić rolników na kategorie w zależności od wielkości gospodarstwa czy formy prowadzenia działalności rolniczej.
Wykluczenie większych gospodarstw z pomocy rządowej jest nieuzasadnione
Związek zauważa, że wykluczenie pewnych gospodarstw z pomocy rządowej mimo ich znaczącej roli w zaopatrywaniu kraju w produkty rolno-spożywcze i zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego nie jest uzasadnione. Ponadto, większe gospodarstwa korzystają z wiedzy, technologii, kapitału i rynków zbytu dzięki większym gospodarstwom, które pełnią funkcję integratora. Wraz z mniejszymi gospodarstwami decydują one o konkurencyjności polskiego rolnictwa.
Straty w dużych gospodarstwach takie same jak w mniejszych
Związek podkreśla, że straty w gospodarstwach powyżej 300 ha są takie same, jak w mniejszych gospodarstwach, i dlatego nie powinno się ich traktować w sposób uprzywilejowany. W związku z tym Zarząd Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych prosi premiera Morawieckiego o pilną reakcję w tej sprawie oraz równouprawnienie wszystkich rolników.
źródło: ZPDiWR