środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tropikalne upały nad Pacyfikiem! Zjawisko El Nino odbije się na światowej produkcji rolnej. Czy grozi nam ogromna susza?

spot_img

Po trzech latach występowania zjawiska La Niña na tropikalnym wschodnim Pacyfiku, obecna neutralna faza powinna ustąpić El Niño, zjawisku odwrotnemu, wskazując tym samym na znaczne ocieplenie wód powierzchniowych w tej części świata, prowadzące do upału.

Na Pacyfiku wszystko jest jeszcze „normalne”, ale El Niño jest w blokach startowych. To niezwykłe ocieplenie temperatury powierzchni morza we wschodnim Pacyfiku. Mówiąc dokładniej, mówimy o tym zjawisku, gdy temperatura wody powierzchniowej w określonym obszarze Pacyfiku jest o ponad 0,5 stopnia wyższa od średniej klimatycznej. Prawdopodobieństwo zaobserwowania El Niño, szczególnie pod koniec roku, przekracza 80%.

Wyjaśnienie zjawiska El Niño

„El Niño” zostało tak nazwane w XIX wieku przez peruwiańskich żeglarzy, którzy zauważyli ciepły prąd w okresie Bożego Narodzenia. W odniesieniu do Jezusa nadali mu imię El Niño (mały chłopiec po hiszpańsku). 

To zjawisko klimatyczne objawia się ociepleniem tropikalnego Oceanu Spokojnego wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej oraz osłabieniem lub zanikiem pasatów (wiatr wiejący ze wschodu na zachód w strefie międzyzwrotnikowej). Ma to kaskadowe konsekwencje: zimniejsze wody graniczne w Australii i Azji, powodujące susze, huragany na środku Pacyfiku, ocieplenie wód wybrzeża amerykańskiego, co skutkuje zwiększonymi opadami. 

El Nino występuje na przemian co 2 do 7 lat ze swoim przeciwieństwem La Nina, zjawiskiem, które wręcz przeciwnie, ma tendencję do obniżania temperatury oceanów i które szaleje od 2020 roku.

Jakie są konsekwencje dla klimatu?

Powrót El Niño wpłynie na globalny klimat jako całość i grozi podsyceniem nowego szczytu globalnych temperatur. Ale nie wszystkie regiony zostaną dotknięte w ten sam sposób. 

Kontynentowi amerykańskiemu grozi ciężki los. Ulewne deszcze i spektakularne opady śniegu obserwowane tej zimy w Kalifornii mogą być jeszcze bardziej intensywne pod wpływem El Niño. W Ameryce Południowej zjawisko to może spowodować powodzie w Peru czy Ekwadorze, a w szczególności epizody suszy w Kolumbii. Oczekuje się również, że deficyt wody w niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej poważnie wysuszy lasy deszczowe Amazonii.

W innych częściach świata El Niño może nasilać susze, intensywne fale upałów i pożary. Na przykład w Indiach monsun może zostać osłabiony. Opady, które przynoszą, są niezbędne do wypełnienia warstw wodonośnych kraju i uprawy ziemi.

Australia doświadczyłaby znacznie gorętszego i bardziej suchego klimatu, budząc obawy przed szczególnie niszczycielskim sezonem pożarów buszu. Okres przejściowy między La Nina a El Niño może również spowodować powodzie i susze w Rogu Afryki.

ZOBACZ TAKŻE: Krajowe ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku są zbliżone do średniej unijnej i notowań Matif

Wpływ El Niño na Europę

Europa będzie prawdopodobnie mniej narażona na to zjawisko, które dotyka bardziej regiony tropikalne i subtropikalne. Nie są znane żadne bezpośrednie skutki w Europie, gdzie upały i susze nie występują częściej niż zwykle, gdy El Niño szaleje po drugiej stronie planety.

Źródło: meteonews-ch

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x