wtorek, 20 lutego, 2024

Jaki pastuch dla bydła wybrać? Lewmik radzi

spot_img

Boisz się, że bydło ucieknie podczas pobytu na pastwisku? Chcesz, żeby zwierzęta były bezpieczne za ogrodzeniem? Płot z drewnianych bali nie zapewni 100% ochrony przed dziką zwierzyną czy ludźmi. Konieczne jest stworzenie ogrodzenia elektrycznego. To przewody podłączone do źródła prądu, które emitują impulsy elektryczne. Sprawdź, jaki pastuch elektryczny wybrać.

Ogrodzenie elektryczne – na co zwrócić uwagę podczas wyboru pastucha elektrycznego?

Ogrodzenie elektryczne należy dostosować do miejsca montażu, możliwości zasilania, a także do tego, jakie bydło mięsne hodujesz. Zatem przy wyborze pastucha elektrycznego zwróć uwagę na rodzaj przewodu. Są dostępne:

 • taśma, która ma w środku drut ocynkowany. Występuje w różnych kolorach, więc jest dobrze widoczna dla otoczenia;
 • linka ze stali nierdzewnej, która jest bardzo trwała. Taki przewód podłączeniowy sprawdza się do ochrony upraw np. przed dzikami;
 • plecionka z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Znajduje zastosowanie w hodowli bydła i do ochrony zwierząt z krótką sierścią, np. psów. Plecionkę wyróżnia wysoka odporność na zrywanie.

Ogrodzenia elektryczne można zbudować samodzielnie. Potrzebne elementy pastucha elektrycznego, w tym np. uziemienie, znajdziesz np. w sklepie Lewmik. Możesz także zdecydować się na gotowe zestawy, które są gotowe do eksploatacji.

Gotowe zestawy ogrodzeniowe

Gotowe pastuchy elektryczne są wyposażone we wszystko, co niezbędne do zabezpieczenia bydła mięsnego. W zestawach znajdują się:

 • elektryzator, przez który przepływa prąd,
 • zasilacz wraz z kablami zasilającymi,
 • słupki, które służą do uziemienia instalacji,
 • przewody przyłączeniowe,
 • izolatory do słupków,
 • linki, taśmy, drut lub plecionki, którymi płynie prąd,
 • tabliczka ostrzegawcza
 • zestaw bramowy.

Gotowe komplety mają różną długość linii ogrodzenia. Warto to sprawdzić przed wyborem modelu, aby można było zabezpieczyć całe pastwisko czy pole.

Źródło prądu – zasilanie

Ogrodzenia mogą być podpięte bezpośrednio do sieci elektrycznej. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zwierzęta czy uprawy są cały czas otoczone przez ogrodzenie o odpowiednim napięciu. Ponadto zasilanie z siły gwarantuje stałą siłę impulsu.

Jednak jeśli masz ogrodzenie o długości kilkudziesięciu kilometrów i nie możesz wykonać instalacji elektrycznej, wybierz modele podłączane do akumulatora.

Jednocześnie pamiętaj o uziemieniu. Jest ono kluczowe, jeśli instalacja ma być bezpieczna.

Parametry elektryzatora

Parametry elektryzatora są bardzo istotne przy wyborze ogrodzenia. Jeśli zajmujesz się hodowlą bydła mięsnego z grubym futrem, musisz zadbać o to, żeby pastuch elektryczny miał dużą moc.

Wysokie napięcie pomoże odstraszyć zwierzę i sprawi, że nie będzie pochodzić do drutu. Mocny elektryzator jest istotny także w przypadku dłuższych ogrodzeń elektrycznych. Dzięki temu siła impulsu na końcu będzie nadal odpowiednio wysoka.

Jaka moc pastucha dla bydła będzie odpowiednia?

Od mocy impulsu elektryzatora zależy czy siła, która dociera do zwierzęcia, zdoła je odstraszyć. Dlatego należy zadbać, aby ten parametr był odpowiednio wysoki. Dostępne urządzenia mogą generować impulsy o mocy nawet do kilkunastu dżuli (J).

 • Modele o mniejszej mocy sprawdzą się do ochrony upraw czy pastwisk, które nie są narażone na ataki silnych zwierząt.
 • Pastuch z mocniejszym elektryzatorem zabezpieczy pastwisko czy pole przed atakiem nawet zwierząt o dużej masie, np. dzików czy jeleni.

Istotne jest także napięcie wyładowania. W ogrodzeniu powinno wynosić od 7 500 do 11 000 V.

Jaką powierzchnię będę grodzić? Jakie mam warunki terenowe?

Jest wiele czynników, które wpływają na to, czy ogrodzenie spełni swoją funkcję. Jednym z nich jest moc pastucha. Powinna być dostosowana do długości grodzonego terenu.

Na małych pastwiskach sprawdzi się ogrodzenie z przewodem o wydajności do 3 J. Natomiast przy dużych obszarach lepiej postawić na elektryzator o wydajności 5 J lub większej.

Jaki pastuch elektryczny wybrać – podsumowanie

Pastuch powinien być wytrzymały, aby mógł posłużyć długie lata i nie zrywał się, gdy zwierzęta w niego uderzą. Ponadto zadbaj, aby miał odpowiednio dużą moc. Dzięki temu ryzyko, że Twoje bydło ucieknie lub uprawy ucierpią, będzie znikome. W efekcie Ty będziesz spać spokojnie!

Zdecyduj się na ogrodzenie elektryczne o odpowiednich parametrach i zapewnij bezpieczeństwo swojej zwierzynie!

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x