sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Krajowe ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku są zbliżone do średniej unijnej i notowań Matif

spot_img

Dane cenowe zbierane przez KE pokazują, że w połowie kwietnia ceny średnie krajowej pszenicy były zbliżone do notowań giełdowych kontraktu w Paryżu oraz średniej dla całej Unii Europejskiej. W przypadku kukurydzy, krajowa cena średnia była w tym czasie nawet wyższa od notowania najbliższej serii paryskiego kontraktu (rzadki przypadek), ale poniżej średniej unijnej.

Ceny średnie pszenicy w Polsce, UE i na giełdzie w Paryżu (w PLN)

W tym miejscu warto przypomnieć, że o cenach dwóch głównych zbóż w UE decyduje popyt eksportowy (ceny światowe) na unijną pszenicę i ceny importowanej z Ukrainy i Brazylii kukurydzy. UE jest eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. Bezpośrednio na ceny eksportu i importu wpływa oczywiście kurs euro do dolara i walut krajowych.

Ceny średnie kukurydzy w Polsce, UE i na giełdzie w Paryżu (w PLN)

Raportowane każdego tygodnia przez MRiRW ceny skupu krajowego rzepaku są prawie dokładnym odzwierciedleniem notowań kontraktu na giełdzie w Paryżu (Matif).

Krajowe ceny rzepaku według MRiRW

Notowania rzepaku na giełdzie w Paryżu w PLN (lewa oś) i w EUR (prawa oś):

Źródło: MRiRW, ewgt

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x