sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kongres Polska Wieś XXI – debaty w obliczu kryzysu zbożowego

spot_img

Druga edycja Kongresu Polska Wieś XXI, powstała z inicjatywy byłych ministrów rolnictwa, skupiona była na najważniejszych problemach dotyczących obszarów wiejskich. W tym roku dyskusję zdominował temat napływu zboża z Ukrainy.

Kryzys rynków rolnych i możliwości udrożnienia magazynów

Dziś kluczową sprawę stanowi kryzys na rynkach rolnych, w tym przede wszystkim rynku zbóż, rzepaku i drobiu. Także inne gałęzie rolnictwa stoją w obliczu potencjalnego kryzysu. Brak adekwatnych mechanizmów zaradczych doprowadził do tego, że mamy dzisiaj tak trudną sytuację. Pamiętać przy tym należy, że jesteśmy jednym z głównych producentów i eksporterów netto surowców rolnych takich jak pszenica, kukurydza, mięso drobiowe, jabłka, produkty mleczarskie i wielu produktów przetworzonych – mówił podczas uroczystego otwarcia Kongresu Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

Dwa dni merytorycznych debat ponad podziałami zorientowane były na dyskusje dotyczące możliwości szybkiego usprawnienia eksportu nadwyżki zbóż przed zbliżającymi się żniwami, ale nie tylko.

Podczas swojego wystąpienia obecny minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział, że przed nowym sezonem zbiorów magazyny zostaną udrożnione.

Niestety wielu ekspertów zgromadzonych na wydarzeniu podawało tę tezę w wątpliwość. Dyskutowano na ten temat m. in. podczas panelu Wyzwania dla polskiej branży zbożowej w obliczu zmian geopolitycznych.

Pamiętać również należy, o czym przypomniał Jan Krzysztof Ardanowski, że „zarobek na wywożeniu zboża z Ukrainy uzyskują wielkie międzynarodowe koncerny, a nie rolnicy, którzy są zdominowani przez korporacje międzynarodowe pasożytujące na rolnictwie ukraińskim”.

Wielowątkowe wyzwania, przed którymi stoi polska wieś

Jeżeli chcemy zrównoważonego rozwoju, to ważny jest aspekt społeczny. Mówimy często o dobrostanie zwierząt, o warunkach pracowników gospodarstw rolnych – i to jest ważne – ale zapominamy o dobrostanie samego rolnika – mówiła Doris Letina, wiceprezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników.

Temat kryzysu zbożowego nie był jedynym, jaki poruszany był w Warszawie. Rozwój rolnictwa nie może odbywać się bez innowacyjności, stąd jeden z głównych panelów dotyczył także rolnictwa precyzyjnego. Nowatorskie technologie nie będą z kolei wdrażane, jeżeli zabraknie młodych, wykształconych osób chcących pracować w obszarze sektora rolniczego. Na ten temat rozmawiano podczas panelu związanego z edukacją na obszarach wiejskich, w którym udział wzięli rektorzy wyższych uczelni rolniczych oraz uniwersytetów przyrodniczych. Problem demografii oraz możliwości jego rozwiązania był przedmiotem rozmów w trakcie panelu Nowoczesne modele rolnictwa w Europie i na świecie.

Transformacja energetyczna na polskiej wsi

Wyzwania polskiej wsi to również powszechny dostęp do usług medycznych, problemy związane z komunikacją zbiorową czy konieczność transformacji energetycznej – i tu duże możliwości pokłada się właśnie w rolnictwie.

Zdaniem panelistów konieczne jest wdrożenie rozwiązań ułatwiających i zachęcających rolników do inwestycji w biogazownie, w których odpadowa biomasa rolnicza przetwarzana będzie na energię, co z jednej strony przyczyni się do zwiększenia udziału zielonej energii w miksie energetycznym, a z drugiej strony przyniesie dodatkową korzyść finansową polskich gospodarstw.

To może zabrzmi niewiarygodnie, ale sam potencjał leży w polskim oborniku, w gnojowicy, odpadach poubojowych. To tylko nieco mniej, niż cały import gazu ziemnego z Rosji, zanim Rosja zakręciła nam kurek – mówił prof. dr hab. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Kongres ponownie udowodnił, że możliwa jest rzeczowa debata nad przyszłością polskiej wsi ponad podziałami politycznymi. Konkluzje poszczególnych debat stworzą wkrótce pakiet rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej.

Zdjęcia i relacje wideo z Kongresu: https://kongrespolskawies.pl/pl/multimedia/

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x