wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Jesienne Pola Klasy S firmy Syngenta w Cykowie

spot_img

Pod koniec września w Cykowie w woj. Wielkopolskim na terenie gospodarstwa państwa Tamborskich odbyła się prezentacja kilkunastu najnowszych odmian kukurydzy z firmy Syngenta, które trafią na rynek.

Firma Syngenta na ten sezon dni kukurydzy przygotowała 4 lokalizacje na lustrację najnowszych odmian w ramach cyklu spotkań Pola Klasy S. 30 września byliśmy w Cykowie. Warto wspomnieć, że wcześniej Syngenta kojarzona była tylko z wczesnymi odmianami i to głównie w typie ziarnowym. Teraz się to mocno zmienia.

– Program hodowli został przebudowany i dzięki temu w ofercie jest szeroka oferta obejmująca odmiany kiszonkowe. Są to odmiany o wysokich parametrach plonu suchej masy, ale także strawnościowych co jest ważne dla produkcji mleka i uzyskiwanej wydajności. Drugim rozwijanym segmentem są odmiany typu dent, których do tej pory nie było w ofercie. W ubiegłym roku były wprowadzone trzy nowe odmiany na rynku, a w tym są kolejne. W ofercie są teraz odmiany od wczesnych do bardzo późnych w segmencie dent – mówi Łukasz Bojkowski.

Nowości w ofercie

Syngenta wzbogaciła swoje portfolio o nową odmianę SY Calo. Została ona w ubiegłym roku wprowadzona na rynek. Jest to wczesny mieszaniec flint x dent. Jest to odmiana o ciekawej genetyce. Odmiana w tym roku pokazała swój potencjał wczesną wiosną. Toleruje bowiem okresowe chłody zaraz po siewach. Wiadomo, że kukurydzy nie powinno się wysiewać w nieogrzane stanowiska. Minimum to gleba o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza (na głębokości siewu) dla odmian wczesnych. Natomiast jeśli pojawiają się chłody po siewie to odmiana SY Calo doskonale się odnajduje w takich warunkach. Odmiana wyróżnia się wysokim potencjałem plonowania. Kolby typu Flex. Plonowanie w roku 2019 było nr. 1 w doświadczeniach CCA w grupie wczesnej. SY Calo może być uprawiane na wszystkich typach gleb, na których uprawia się kukurydzę. SY Marimba to odmiana w segmencie wczesnych dentów FAO 250. Rośliny bardzo zdrowe, odporne na wyleganie. Może być uprawiana na wszystkich typach gleb, ale preferuje raczej lepsze stanowiska. W 2018 roku uzyskała w badaniach CCA COBORU 107% wzorca. SY Fregat to kolejny dent o FAO 260. Odmian bardzo dobrze gospodaruje wodą, dzięki czemu lepiej znosi stres suszy. W badaniach CCA COBORU w roku 2019 odmiana uzyskała 105 % wzorca.

W segmencie odmian kiszonkowych są trzy nowości SY Amfora, SY Fermin i Sy Feronia. SY Amfora to odmiana o FAO 260-270. Jest to idealna odmiana do uprawy na kiszonkę. Wyróżnia ją bardzo wysoki plon suchej masy, wysoka zawartość skrobi oraz doskonała strawność całych roślin. W doświadczeniach z roku 2019 SY Amfora osiągnęła średni plon suchej masy na poziomie 24,6 t/ha. Pierwsze wyniki z tego roku wyglądają też bardzo obiecująco.

Odchwaszczanie powschodowe

Odchwaszczanie kukurydzy zostało wykonane powschodowo w fazie 4 liści. Wykonano kilka kombinacji. Wszystkie kombinacje praktycznie nie zostawiły zauważalnych ilości chwastów na polu. Nie wpłynęły w żaden sposób negatywnie na kukurydzę. Pierwsza kombinacja zawierała 2,5 l/ha preparatu Lumax 537,5 SE + nikosulfuron w dawce 40 g/ha s.a. + olej. Kolejna kombinacja opierała się o zastosowanie preparatu Elumis 105 OD w dawce 1,5 l/ha. W ofercie jest również rozwiązanie oparte na zastosowaniu produktu Gardo Gold Pak (Gardo Gold 500 SE+ Impreza Max 040 OD). Dawki to odpowiednio 2,5 i 1 l/ha. Na ósmy liść kukurydzy był zastosowany preparat Karate Zeon 050 SC w dawce 0,2 l/ha.

Podczas spotkania w Cykowie przedstawiono także ostatnie zmiany organizacyjne w firmie Syngenta. Z początkiem roku firma wyodrębniła w swojej strukturze Dział Nasion, w skład którego wchodzi zespół marketingu, łączący kompetencje produktowe i techniczne, oraz mocny zespół sprzedaży. W tym drugim pracuje 3 kierowników regionalnych (Area Sales Managerów) oraz 25 handlowców działających na terenie całej Polski. „Zbudowanie zespołu sprzedaży było dużym wyzwaniem, szczególnie w dobie COVID-19, ale podołaliśmy temu wyzwaniu w 100%” powiedział Dariusz Sip. „Przyświeca nam jeden cel – chcemy być jak najbliżej rolnika, aby jeszcze lepiej poznać jego problemy i jeszcze lepiej im sprostać. Dlatego dodatkowo cieszy mnie, że większość nowo zatrudnionych przedstawicieli prowadzi własne gospodarstwa rolne lub się z nich wywodzi. Jestem przekonany, że z tak silnym zespołem jesteśmy w stanie dobrać dla naszych klientów odmiany dostosowane do każdych warunków uprawy i każdego kierunku użytkowania.” spuentował.

Krzysztof Grzeszczyk

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x