sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Pola Klasy S w Kostrogaju

spot_img

5 czerwca w Kostrogaju (pow. płocki) odbyła się główna edycja spotkań polowych z cyklu Pola Klasy S. W nowej formule oraz pod sloganem “przejdź na nowoczesną stronę rolnictwa” zaprezentowano nowości i innowacje w zakresie rolnictwa precyzyjnego i biologicznego oraz dotychczasową gamę znanych produktów, odmian i opracowanych programów ochrony.

Nowości w rozwiązaniach biologicznych

Syngenta podążając za wymaganiami i trendami współczesnego rolnictwa stawia obok tradycyjnych i znanym rolnikom produktom na najnowsze rozwiązania. Biologiczna ochrona oraz wykorzystywanie pożytecznych mikroorganizmów to nie tylko trend, ale i przyszłość rolnictwa. Firma powiększa swoje portfolio o m.in biostymulator QUANTIS® oraz inokulanty dedykowane do roślin bobowatych ATUVA® Groch&Bobik i ACTIV®. 

Quantis® to biostymulator w formie płynnego nawozu organicznego. Zawiera organiczne związki węgla, aminokwasy oraz potas i wapń, wspierający naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawiający wydajność roślin i zmniejszający straty plonów, zwłaszcza w warunkach stresu abiotycznego – wysokich temperatur i suszy.

Atuva® Groch&Bobik to inokulant strączkowy na bazie szczepów bakterii Rhizobium leguminosarum biovar viciae, zapewniający efektywne wiązania azotu przez groch zwyczajny, groch zwyczajny polny (peluszkę), soczewicę jadalną, bobik i wykę. Oprócz dostarczenia większości niezbędnego dla roślin strączkowych azotu, preparat poprawia ogólną kondycję roślin i zwiększa ich tolerancję na czynniki środowiskowe.

Bogactwo odmian nasion zbóż i rzepaku Syngenty

Pod namiotem mikropoletkowym zaprezentowano bogatą kolekcję odmian zbóż i rzepaku Syngenty, wśród których na wyróżnienie zasługują SY Floretta oraz SY Maliboo.

Wysoko i stabilnie plonująca SY Floretta o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu to bestseller w ofercie rzepaku firmy. Wyróżnia się elastycznym terminem siewu oraz zdolnością do kompensowania stresów pogodowych i herbicydowych jesienią dzięki bardzo wysokiemu wigorowi jesiennemu. Jest dobrym wyborem na słabsze stanowiska glebowe.

Jęczmień ozimy odmiany SY Maliboo bardzo dobrze radzi sobie z okresowymi niedoborami wody i również sprawdza się na słabszych stanowiskach. Warto podkreślić także jego wysoką zimotrwałość, zdrowotność i parametry jakościowe ziarna.

Technologie ochrony zbóż i rzepaku

W Kostrogaju nie zabrakło tradycyjnej prezentacji technologii ochrony zbóż i rzepaku przy użyciu rozwiązań Syngenty. 

W ochronie zbóż zaprezentowano efekty regulacji oraz ochrony herbicydowej i fungicydowej. Wykorzystano kluczowe preparaty Syngenty zabezpieczające plon i jego jakość, a wśród nich MODDUS® 250 EC, AVOXA® Pak i AXIAL® Komplett Pak, a także Turbo Pak, UNIX® 75 WG i ELATUS™ Era. W rzepaku przedstawiono wyniki działania fungicydów takich jak TOPREX® 375SC, AMISTAR® Gold Max i TRESO®.

Moddus® 250 EC to sprawdzony regulator wzrostu zbóż, gwarantujący długą i stabilną regulację łanu oraz bezpieczeństwo skracania i regulacji w połączeniu z długą i stabilną ochroną przed wyleganiem. 

Avoxa® Pak i Axial® Komplett Pak to dwa kompletne rozwiązania na chwasty w uprawie zbóż. W segmencie wiosennych rozwiązań na chwasty wyróżniają się wyjątkową, wyższą niż rozwiązania konkurencyjne, skutecznością w zwalczaniu miotły zbożowej. Doskonale radzą sobie też z większością kluczowych chwastów dwuliściennych.

Turbo Pak to gotowy pakiet zawierający dwie substancje aktywne (fenpropidynę i metkonazol), który kompleksowo zwalcza i ogranicza występowanie groźnych chorób grzybowych podczas pierwszych zabiegów wiosennych T1. Wykazuje mocne działanie interwencyjne i profilaktyczne w walce z mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną liści i rdzą. To, co wyróżnia Turbo Pak, to wkomponowanie metkonazolu w pierwszy zabieg ochrony, co zapewnia rotację substancji aktywnych i dzięki temu zmniejsza ryzyko powstania odporności. Pak może być zastosowany w połączeniu z Unix® 75 WG, który zawiera cyprodynil o działaniu interwencyjnym.

Elatus™ Era, reklamowany jako mocny, niezawodny i kompletny w ochronie przed sprawcami wszystkich najważniejszych chorób grzybowych w większości gatunków zbóż, zapewnia skuteczną ochronę w warunkach sprzyjających infekcji dzięki połączeniu dwóch różnych substancji aktywnych (protiokonazol o działaniu interwencyjnym i solatenol o długim działaniu profilaktycznym).

Toprex® 375SC gwarantuje bezpieczeństwo dla roślin i regulowanie, a nie skracanie. Charakteryzuje się skutecznością na Phoma (sucha zgnilizna kapustnych), co jest szczególnie ważne jesienią. 

Z powodu długiej i zimnej wiosny trudno było trafić w tym roku z odpowiednim terminem ochrony. W rzepaku dobrze sprawdziły się produkty Amistar® Gold Max i Treso®. W ramach dwuzabiegowej ochrony okołokwitnieniowej Syngenta rekomendowała Amistar® Gold Max na początek kwitnienia i Treso® w pełni kwitnienia. 

Rolnictwo cyfrowe

Syngenta opracowuje także technologie, które pomagają zarządzać gospodarstwem w sposób nowoczesny, efektywny i zrównoważony wdrażając przy tym trzy najnowsze narzędzia cyfrowe: Cropwise Operations, Seed Selector i Interra® Scan.

Cropwise Operations to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem. Umożliwia zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami (stacje pogodowe, maszyny rolnicze). Seed Selector z kolei pozwala na wybór najlepszej odmiany nasion kukurydzy na podstawie ogromnej bazy danych i doświadczeń firmy. Dostarcza spersonalizowane rekomendacje dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych panujących na danym polu, pozwalając na uzyskanie maksymalnego plonu.

Interra® Scan to innowacyjne narzędzie do analizowania gleby pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich jak tekstura czy próchnica, oraz dodatkowych parametrów, tj. zdolność wymiany kationów, dostępność wody dla roślin, wzniesienie n.p.m., węgiel organiczny i węgiel aktywny. Dzięki funkcji bardzo dokładnego skanowania gleby Interra® Scan dostarcza aż 25 map informacji o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają dobrać optymalną dawkę wysiewu nawozów, wapna czy nasion.

EVOPAC™ – nowe opakowania dla formulacji płynnych

W trosce o środowisko i zdrowie rolnika zdecydowano się wprowadzić nowe, innowacyjne opakowania dla formulacji płynnych. Produkty w nowych opakowaniach, lepiej dopasowanych do easyconnect, pojawią się na polskim rynku z początkiem 2024 roku i noszą nazwę EVOPAC™. Nowe opakowania będą miały wyśrodkowaną szyjkę i wygodny, obrotowy uchwyt, odpowiedni zarówno dla lewo- i praworęcznych użytkowników. Doskonale widoczna podziałka i skala pomiarowa góra<dół i dół>góra pozwolą na większą dokładność przy napełnianiu opryskiwacza. 

Dzięki inwestycjom w nowe rozwiązania Syngenta może pochwalić się coraz bardziej kompleksową i zrównoważoną ofertą, wspierającą rolników na różnych etapach produkcji: zaczynając od skanu gleby i oceny potencjału stanowiska, poprzez wybór odmiany, ochronę tradycyjną i biologiczną aż po system zarządzania gospodarstwem pozwalający monitorować zdrowie roślin i planować prace w polu. 

System easyconnect Closed Transfer System (ang. System Zamkniętego Obiegu, w skrócie CTS) to urządzenia umożliwiające bezpośrednie przelewanie środków ochrony roślin z oryginalnego opakowania do zbiornika opryskiwacza, pozwalające na dokładny pomiar objętości przelewanej substancji chemicznej. Urządzenia CTS znacznie zmniejszają narażenie operatora i ryzyko dla środowiska związane z rozpryskiem lub rozlaniem środka.

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x