środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Czy ptasia grypa powróci? EFSA ostrzega!

spot_img

Nie tak dawno Polska odzyskała status państwa wolnego od grypy ptaków, a już Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA (ang.: European Food Safety Authority) wydał ostrzeżenie przed możliwym pojawieniem się tej choroby na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomnijmy też, że w Polsce jeszcze na początku br. epidemia spowodowała wielomilionowe straty.

Wezwanie do nasilenia nadzoru

EFSA wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do nasilenia nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi ogniskami ptasiej grypy w tym roku. Urząd wyjaśnia, że ostrzeżenie jest następstwem ostatnich wybuchów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród dzikich i domowych ptaków w zachodniej Rosji i Kazachstanie. Dodajmy, że region ten to znany jesienny szlak migracji dzikich ptaków wodnych do Europy. Oznacza to, że Europa Środkowo-Wschodnia i Północna najprawdopodobniej będzie najbardziej narażona na nowe epidemie. Świadczą o tym przykłady z przeszłości.

Zagrożenie jesienią i zimą

Jeśli więc powyższy schemat powtórzy się w tym roku, EFSA przewiduje, że HPAI dotrze do naszego obszaru Europy jesienią lub zimą. Nie wyklucza się również późniejszego rozprzestrzeniania na kraje Europy Południowej i Zachodniej Dodajmy, że od maja do sierpnia 2020 r. w Europie odnotowano już siedem ognisk wirusa grypy ptaków (H5N8) u drobiu: jedno w Bułgarii, sześć na Węgrzech i jedno ognisko wirusa nisko zjadliwej grypy ptaków (LPAI) A (H5N3) we Włoszech.

Czas na polską reakcję

Grypa ptaków jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, powodującą wysoką śmiertelność u ptaków domowych i dzikich. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Teraz zatem wszystko zależy od operatywności polskich władz i Głównego Inspektoratu Weterynarii a także od czujności samych hodowców drobiu.


Źródło: EFSA

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x