poniedziałek, 1 marca, 2021

PROW, rolniczy budżet i nowy podsekretarz

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Konferencja u Ministra Rolnictwa

Zapisy na rolnictwo w tegorocznym Budżecie Państwa, Harmonogram naborów wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a także oficjalna prezentacja nowego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Kamińskiego, który w ramach podziału kompetencji sprawuje m.in. nadzór nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to główne tematy konferencji prasowej pod przewodnictwem szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, która odbyła się 15 stycznia 2020 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa.

Zwiększenie środków i przyspieszenie prac

Podczas konferencji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślał, że środki przeznaczone na rolnictwo w tegorocznym Budżecie Państwa będą wyższe o 14,96 proc. w odniesieniu do roku ubiegłego.

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na znaczenie podjętych w ubiegłym roku działań, które przyczyniły się do przyspieszenia prac w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przy tej okazji Minister stwierdził, że do tej pory zakontraktowano ponad 63 proc. środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, a około 41 proc. z nich znajduje się już na kontach rolników.

Wnioski w elektronicznej formie

Ponadto, według Ministra Rolnictwa, już wkrótce wszystkie wnioski na wszystkie działania powinny być dostępne w formie elektronicznej, co pozwoli wyeliminować ewentualne nadużycia polegające na składaniu wniosków niekompletnych z intencją, by zostały one zarejestrowane w systemie.

Prezentacja nowego podsekretarza

Konferencja prasowa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi była też okazją do oficjalnej prezentacji nowego ministerialnego Podsekretarza Stanu Ryszarda Kamińskiego, który w ramach podziału kompetencji sprawuje m.in. nadzór nad Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przy tej okazji Ryszard Kamiński zaznaczał, że rolnicy powinni dobrze przemyśleć i głęboko zastanowić się przy podejmowaniu decyzji dotyczącej składania wniosków, tak aby nie przeinwestowywać swoich gospodarstw.

Podsekretarz Kamiński dodał, że priorytetem jest wykorzystanie całej puli środków, ale beneficjenci muszą podejmować racjonalne decyzje, ponieważ polskiemu rolnictwu potrzebne są długofalowe, skuteczne działania.

Konsultacje i terminy UE

Podsekretarz Stanu Ryszard Kamiński poinformował również, że wkrótce do publicznej wiadomości podany zostanie kalendarz konsultacji w sprawie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Natomiast Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski przekazał informację o najbliższych terminach uruchomienia poszczególnych działań w ramach PROW. Przy okazji dodał, że ubiegły rok był trudny, ale prace zostały przyspieszone i spełniono terminową zasadę n+3 co zaowocowało tym, że Agencja nie musi zwracać żadnych środków. Natomiast w tym roku przewiduje się uruchomienie wszystkich planowanych 30 działań.
Przypomnijmy, że tegoroczny Haromonogram PROW, strukturę wydatków w tegorocznym Budżecie Państwa na rolnictwo, a także sylwetkę Podsekretarza Stanu w MRiRW Ryszarda Kamińskiego opisywaliśmy już wcześniej w osobnych artykułach. Ponadto, szersze opisy planowanych działań MRiRW oraz ARiMR znaleźć można na stronie internetowej resortu rolnictwa.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: MRiRW

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły