sobota, 24 lutego, 2024

Wielkopolska: ptasia grypa nie odpuszcza

spot_img

Ptasia grypa w Słaborowicach

Dodatni wynik badania w kierunku wirusa grypy ptaków potwierdził Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu. Tym razem występowanie wirusa stwierdzono na fermie kaczek w miejscowości Słaborowice w powiecie ostrowskim. Zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa służby zmuszone będą do zagazowania i utylizacji 21 tys. ptaków

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono również w prywatnej hodowli gęsi reprodukcyjnych w miejscowości Zalesie (powiat kolski). Stado liczyło 6 tysięcy ptaków.

Podejrzenie w Ostrowie Wielkopolskim

Ponadto, dziś lub jutro będzie wiadomo czy w kolejnym w stadzie kaczek, tym razem o liczebności 9 tysięcy sztuk, które znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim, również mamy do czynienia z wirusem ptasiej grypy podtypu H5N8. Pobrane tam próbki poddawane są obecnie analizie. Niepokój budzą jednak objawy zaobserwowane u ptaków. Te wskazywać mogą na obecność ptasiej grypy. W takich przypadkach, z uwagi na szybki rozwój choroby w stadzie,  konieczne jest bezzwłoczne jej potwierdzenie i natychmiastowa reakcja.

 

Kazachstan ogranicza import polskiego drobiu

W związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, pismem z dnia 6 stycznia 2020 r. służba weterynaryjna Republiki Kazachstanu poinformowała o wprowadzeniu od dnia 5 stycznia 2020 r. czasowego ograniczenia wwozu z woj. lubelskiego na terytorium Republiki Kazachstanu następujących towarów:
żywego drobiu; jaj wylęgowych; puchu i piór; mięsa drobiowego i wszystkich produktów z mięsa drobiowego, które nie zostały poddane obróbce termicznej (min. 70 °C); pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem dodatków paszowych, otrzymywanych w procesie syntezy chemicznej i mikrobiologicznej); trofeów myśliwskich, które nie zostały poddane obróbce taksydermicznej (dzikie ptactwo); używanego sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju i rozbioru drobiu.

Republika Kazachstanu to kolejny kraj po: Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Republice Południowej Afryki, Armenii, Singapurze, Białorusi, Ukrainie, Korei Południowej i Hongkongu, który reaguje ograniczeniami lub zakazami importu drobiu z Polski.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: WIW, GIW
Foto: Pixabay  

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników