sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiana wysokości składki zdrowotnej dla rolników prowadzących specjalną produkcję. Sprawdź ile zapłacisz w 2023 r.

spot_img

Od stycznia  2023 r. zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Ile dokładnie będzie wynosiło świadczenie? 

Zmiana wysokości składki zdrowotnej dla rolników prowadzących specjalną produkcję. Sprawdź ile zapłacisz w 2023 r.
zdj:pixabay

Czym jest specjalna produkcja rolna?

Mianem działów specjalnych produkcji rolnej określa się listę prac zarobkowych w obszarze rolnictwa podlegających szczególnym wymaganiom pod kątem odprowadzania podatków. Ich dokładne zestawienie można znaleźć w ordynacjach związanych z PIT-em oraz CIT-em. Należą do nich między innymi:

  • uprawy grzybów i zasiewy w szklarniach – w przypadku przekroczenia powierzchni 25 mkw.;
  • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 mkw (rośliny ozdobne i pozostałe)
  • hodowle zwierząt futerkowych (przynajmniej 50 samic stada podstawowego), dżdżownic czy też entomofagów (odpowiednio minimum 1 mkw. łoża albo roślin rodzicielskich);
  • wszystkie wylęgarnie drobiu bez względu na liczebność zwierząt;
  • chów rasowych psów, kotów, koni, ryb akwariowych, bydła poza gospodarstwem rolnym po przekroczeniu określonych limitów;
  • pielęgnacja zieleni z wykorzystaniem technologii „in vitro”.

Wysokość składki zdrowotnej przy prowadzeniu specjalnej produkcji rolnej 2023 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 w 2023 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwa razy.

  • od 1 stycznia 2023 r., wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3490 zł.
  • od 1 lipca 2023 r., wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3600 zł.

W związku z powyższym najniższa miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla wyżej wymienionych rolników, liczona jako 9% minimalnej podstawy wymiaru wynosi począwszy od 1 stycznia 2023 r. 314 zł (tzn. 9% x 3 490 zł = 314 zł)., natomiast od dnia 1 lipca 2023 r. 324 zł (tzn. 9% x 3 600 zł = 324 zł).

KRUS przypomina o konieczności złożenia oświadczenia

Jednocześnie Kasa przypomina, że z dniem 31 stycznia 2023 r. upływa termin na złożenie w KRUS przez rolnika prowadzącego działy specjalne produkcji rolnej oświadczenia o rodzaju, rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu z prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych, oraz danych identyfikujących rolnika, w tym o imieniu i nazwisku oraz miejscu zamieszkania, a także odpisu decyzji naczelnika urzędu skarbowego wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji rolnej w 2023 r. 

Rolnicy, którzy w 2023 r. nie uzyskają od naczelnika urzędu skarbowego decyzji o wysokości dochodu ze względu na inny sposób rozliczeń (dochód ustalany na podstawie ksiąg), składają w Kasie jedynie oświadczenie, w którym deklarują wysokość przewidywanego rocznego dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. 

Na podstawie złożonych dokumentów ustala się wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w 2023 r.

źródło: KRUS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x