środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany cen paliw z początkiem roku

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 4-go stycznia 2023, cena netto benzyny 95-oktanów spadła o 68 groszy, a diesel potaniał o 71 groszy na litrze. Jednak po uwzględnieniu wyższej o 15% stawki VAT cena hurtowa ON wzrosła o 15 groszy, a Pb95 o 4 grosze na litrze. Dużo niższe ceny hurtowe netto (w skali tygodnia) wynikają z cięcia olbrzymich marż rafineryjnych przez Orlen w ostatnim dniu 2022 roku.

Paliwa

Na szczęście dla kierowców po odbiciu w końcówce grudnia, początek nowego roku przynosi duże spadki cen ropy przy w miarę stabilnych notowaniach dolara i euro. Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importuje aż 30% diesla i 23% zużywanych w kraju benzyn.

Warto przypomnieć, że wcześniej (listopad – do połowy grudnia) paliwa produkowane w kraju powinny mocno tanieć (nie taniały), ponieważ ropa była w połowie grudnia najtańsza od 11 miesięcy, podobnie jak kurs usd/pln (najniżej od czerwca). Mimo korekty wzrostowej w końcówce roku ropa Brent straciła w grudniu ponad 3%, a kurs usd/pln spadł o 1,4%. Proste wyliczenie pokazuje, że zakupy surowca przez rafinerie ciągle były w grudniu dużo tańsze. Mimo to diesel podrożał w grudniu w hurcie (do 30.12.2022) o 36 gr, a Pb95 o 29 gr/l (nie uwzględniono obniżki z 31.12.2022).

Dla porównania w listopadzie diesel potaniał w hurcie o 81 groszy, a Pb-95 o 33 grosze na litrze.

W październiku diesel podrożał w hurcie 56 groszy, a cena benzyny nie zmieniła się w skali miesiąca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na polskie rolnictwo?

Na stacjach paliw dużą zwyżkę ceny zanotował jedynie LPG

Według e-Petrol w połowie 1-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,57 zł/l i 7,69 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki wzrosła o 4 grosze po pięciu tygodniach stabilizacji z rzędu. Diesel w tym samym czasie podrożał o 3 grosze na litrze. Niewielkie zmiany na stacjach wynikają z dużej obniżki cen netto w hurcie przez PKN Orlen w końcówce grudnia, która praktycznie zniwelowała wzrost stawki VAT.

Ubiegłoroczne historyczne maksima cenowe w przypadku oleju napędowego to 8,08 zł/l ustanowione w październiku. Popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,3 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l). Z początkiem stycznia przywrócona została stawka VAT na paliwa do wysokości 23% (8% wcześniej). Wcześniej, bo 31-go grudnia 2022 PKN Orlen obniżył olbrzymie marże rafineryjne, a przez to ceny w hurcie o 70-80 groszy.

Cena średnia autogazu wzrosła w analizowanym tygodniu o 12 groszy do 3,03 zł/l.

W hurcie różnica ceny diesla i Pb95 wzrosła do 1,20 zł/l. W detalu ciągle wynosi ona średnio 1,12 zł/l. Oznacza to większe teraz marże stacji paliw ze sprzedaży Pb95  w stosunku do ON.

W połowie 1-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 19 gr/l, a dla Pb95 – 27 gr/l.Stosunkowo wysokie marże sprawiają, że opłaci się szukać tych tańszych stacji. Warto mieć świadomość, że o poziomie marż detalicznych decyduje państwowy Orlen, który od listopada utrzymywał wysokie marże chcąc uniknąć skokowej podwyżki cen paliw w nowym roku (przestał obowiązywać obniżony VAT). Tyle tylko, że Orlen (rząd) dużą część wspomnianych podwyżek zaserwował nam wcześniej (ceny na stacjach były nieadekwatnie wysokie w stosunku do notowań ropy i kursu złotego).

Jednocześnie trzeba uczciwie zauważyć, że w skali całego 2022 roku średnia marża stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła tylko 6 gr/l, a dla Pb95  12 gr/l. Są to poziomy niższe niż w kilku poprzednich latach.

Ceny średnie paliw w detalu: 04-01-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,37 zł/l (+11 gr/l);
• Pb95: 6,57 zł/l (+4 gr/l);

• ON: 7,69 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 3,03 zł/l (+12 gr/l).

Rząd przywrócił od 1-go stycznia 2023 stawkę VAT na paliwa do 23% z 8%. Wyższy VAT nie przeszkadza przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT), ale pomagają im dużo niższe ceny paliw netto w hurcie.

Wcześniej, bo 10-go marca 2022 stawka VAT na paliwa została obniżona z 23% do 8%.

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Ceny paliw w hurcie (bez VAT):

W ostatnich tygodniach różnica w cenie hurtowej diesla do benzyny przekracza 1 zł/l:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x