niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Roczny wskaźnik inflacji w grudniu obniżył się do 16,6%

spot_img

W Polsce inflacja konsumencka w grudniu wyniosła 16,6 proc. w skali roku w porównaniu do 17,5 proc. w listopadzie – podał w czwartek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. To jest drugi z kolei miesiąc, gdy inflacja spadła (r/r). Ekonomiści oczekiwali inflacji na poziomie 17,3 proc.  Swój szczyt na poziomie 17,9% r/r inflacja osiągnęła w październiku 2022 (najwyżej od grudnia 1996 roku). Poprzednio ceny rosły w Polsce tak szybko w 1996 i 1997 r. 

Inflacja w Polsce ustanowiła we wrześniu nowy rekord

W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny ogółem wzrosły o 0,2 proc., przy czym żywność podrożała o 1,4 proc., spadły natomiast ceny nośników energii o 3,3 proc. i paliw o 1,6 proc.

W najnowszym raporcie GUS podał jedynie wzrost cen w trzech głównych kategoriach. W ciągu roku nośniki energii podrożały średnio o 31,2 proc., paliwa samochodowe — o 13,5 proc., a żywność — o 21,5 proc. Szczegółowo dowiemy się co i jak mocno podrożało 13-go stycznia, kiedy poznamy finalne dane.

Na początku 2023 r. tempo wzrostu cen (ciągle rosną) może przyspieszyć. Ma to związek z wchodzącymi w życie podwyżkami cen niektórych towarów, prawdopodobnym wzrostem cen usług (m.in. na skutek podwyżki płacy minimalnej) oraz zmianami w zapisach tarcz antyinflacyjnych. 

Inflacja w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x