środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

ZM Agro-Handel dementuje zarzuty rolników. Kto ma rację?

spot_img

Zakłady Mięsne AGRO-HANDEL wystosowały oficjalne oświadczenie odnoszące się do wydarzeń, które miały miejsce 3 grudnia br. w Mościszkach, gdzie odbyła się blokada transportu świń z Niemiec przez grupę rolników.

Przypomnijmy, że w nocy z 2 na 3 grudnia rolnicy kierowani dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej i brakiem możliwości sprzedaży zwierząt wychodowanych we własnych gospodarstwach, podjęli akcję liczenia tirów z niemieckimi tucznikami, które wjeżdżały do Polski autostradą A2.

Grupa protestujących udała się za jednym z transportów, który jak się okazało, kierował się do zakładów w Mościszkach. Podczas interwencji obywatelskiej grupa rolników stwierdziła braki w wymaganej dokumentacji oraz wezwała służby weterynaryjne oraz inspekcję transportu.

Zarząd ZM AGRO-HANDEL dementuje jednak stawiane im przez rolników zarzuty. W przysłanym oświadczeniu czytamy: Nieprawdziwe są doniesienia pojawiające się zarówno w mediach, jak i w portalach społecznościowych, jakoby transport trzody chlewnej kierowany do uboju w zakładzie mięsnym w Mościszkach nie posiadał właściwej i kompletnej dokumentacji pozwalającej na identyfikację zwierząt.

Zdaniem Zarządu firmy dostawie świń towarzyszyły wszystkie niezbędne i wymagane prawem dokumenty. Zarząd powołuje się także na wyniki kontroli przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości związanych z przewozem zwierząt do zakładu.

Jednak jak relacjonują obecni na miejscu rolnicy wymagane dokumenty „pojawiły się” dopiero po przyjeździe służb weterynaryjnych, a kierowca transportujący świnie z Niemiec nie miał ich w momencie zatrzymania samochodu przez rolników.

W dalszej części oświadczenia Zarząd odnosi się do zarzutów sprowadzania „przerośniętych mutantów”. Kontrola weterynaryjna wykazała, że średnia waga transportowanych tuczników wynosiła 130,07 kg oraz 124.50 kg dla partii 160 i 163 sprowadzanych świń.

W odniesieniu do trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej ZM AGRO-HANDEL informuje, że zakup świń spoza granic Polski prowadzony przez naszą Firmę stanowi jedynie nieznaczny odsetek zakupywanej trzody, który w roku 2020 (dane na dzień 03.12.2020r.) wyniósł zaledwie ok. 6%. Z kolei w roku 2019 w zakładzie AGRO-HANDEL Sp. z o.o. nie zakupiono do uboju żadnej trzody chlewnej spoza granic Polski.

Poniżej załączamy pełne oświadczenie Zarządu ZM AGRO-HANDEL Sp. z o.o.:

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x