czwartek, 4 marca, 2021

Tiry bez papierów rozjeżdżają rolników?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Do dramatycznych wydarzeń z udziałem rolników doszło w nocy z 2 na 3 grudnia br. pod Zakładami Mięsnymi Agro-Handel S. z o.o. w Mościszkach (gmina Krzywiń, powiat kościański, woj. wielkopolskie). Zaniepokojeni rolnicy zdecydowali się podjąć blokadę przedsiębiorstwa a zajście poprzedził ciąg zdarzeń rodem z sensacyjnego filmu. Nie była to jednak czyjaś fantazja a o wszystkim zdecydowało całkiem realne zagrożenie życia. 

Zaczęło się pod Świeckiem 

Wszystko zaczęło się we wtorek w nocy, nad granicą polsko-niemiecką w Świecku. Tam rolnicy w ramach swych protestacyjno-ostrzegawczych działań podjęli akcję liczenia tirów z niemieckimi tucznikami, które wjeżdżały do  Polski autostradą A2. Miało to zwrócić uwagę na problem dyskryminacji polskiej trzody chlewnej w Niemczech i w innych państwach Unii Europejskiej. 

Tir niemal staranował rolników!

Jednak w pewnym momencie, gdy rolnicy chcieli zajrzeć do tira który jechał z Niemiec jego kierowca zaczął wykonywać agresywne manewry i niewiele brakowało by ich nie przejechał! Wtedy rolnicy podjęli szybką decyzję i  pojechali za ciężarówką. Okazało się, że zmierza ona do Zakładów mięsnych  “Agro-Handel” w Mościszkach. Nieopodal tego przedsiębiorstwa rolnikom udało się zablokować uciekający pojazd i kolejną ciężarówkę z transportem świń. Rolnicy wezwali służby weterynaryjne i  policję. Wtedy okazało się, że ścigany kierowca nie posiadał koniecznych dokumentów, w tym świadectw weterynaryjnych. 

Dokumenty były w zakładzie? 

Pytany utrzymywał, że dokumenty znajdują się na terenie zakładu do którego kierowca jeszcze nie dotarł. W związku z tym rolnicy stanęli na stanowisku, że transport powinien zostać zutylizowany z uwagi na to, że zgodnie z prawem zawiera on zwierzęta nieznanego pochodzenia i może stanowić zagrożenie. W efekcie rolnicy utrzymali blokadę i doprowadzili do kontroli weterynaryjnej zatrzymanych tirów. Na miejsce przybyły też znaczne siły policyjne. 

Będzie wielka blokada? 

Ostatecznie dziś, około godziny 10.00, w związku z tym, że kontrola weterynaryjna dobiegła końca, rolnicy także zawiesili swoją blokadę. 
Wątpliwości jednak pozostały. Rolnicy zastanawiają się: kiedy i na jakich zasadach przedstawiciele „Agro-Handlu” przekazali służbom weterynaryjnym wymaganą dokumentację? I kolejne pytanie: czy w związku z tą sytuacją nie doszło do nadużyć polegających np. na pospiesznym i doraźnym kompletowaniu dokumentów? 
Rolnicy zapowiadają, że jeżeli sytuacja się powtórzy, to następnym razem blokada zakładu w Mościszkach trwać będzie 2-3 dni a rolników pojawi się tam nawet kilka tysięcy. 

Czekamy na stanowisko AGRO-HANDLU

Podjęliśmy też próbę kontaktu z Prezesem Zarządu AGRO-HANDEL Sp. z o.o.. Jednak w Sekretariacie Prezesa poinformowano nas o tym, że firma nie udziela bezpośrednio  informacji o zaistniałej sytuacji. Zachęcono nas natomiast do zadania pytań drogą mailową. Do sprawy zatem z pewnością powrócimy.


-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły