wtorek, 26 stycznia, 2021

Rynek wieprzowiny. W powietrzu czuć zbliżający się krach

-REKLAMA-

Ceny w skupach nie ulegają poprawie. Wielu hodowcom grozi bankructwo. Rolnicy apelują o ograniczenie importu taniego mięsa z Niemiec, a także o wybieranie w sklepach krajowych produktów. Nie jest to może przepis na zażegnanie kryzysu lecz minimalny krok w walce o godność i byt polskich gospodarstw. 

Podsumowanie cen w skupach w 3 tygodniu listopada.

Polska

W drugim tygodniu listopada br. na rynku krajowym odnotowano dalszy spadek cen żywca wieprzowego. W dniach 16-22.11.2020 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 4,04 zł/kg, o 18 gr mniej niż w ubiegłym raporcie. Cena tego żywca była o 9% niższa niż przed miesiącem oraz o 32% niższa niż przed rokiem.

UE

W dniach 09–15.11.2020 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 137,01 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, względem 139,20 EUR.

Największy tygodniowy spadek cen odnotowano znowu w Holandii (o 5,2%), a największy wzrost – na Słowenii (o 3,8%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 123,35 EUR/100 kg względem 126,82  EUR/100 kg z zeszłego tygodnia.

W rozpatrywanym tygodniu listopada br. cena sprzedaży półtusz wieprzowych nie uległa zmianie i wynosiła 6,16 zł/kg, o 19 gr mniej niż tydzień wcześniej. Cena półtusz była o 5,5% niższa niż przed miesiącem i o 30% niższa niż przed rokiem. 

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kowr.gov.pl
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-
Poprzedni artykułJohn Deere 3.0
Następny artykułEuropa gotowa do walki z wirusem grypy?

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły