wtorek, 20 lutego, 2024

Ziemniaki zawierające wycofany z UE chloroprofam trafiły na półki w 8 województwach! GIS wydał ostrzeżenie

spot_img

W Głównym Inspektoracie Sanitarnym opublikowano specjalne oświadczenie informujące konsumentów, że partia ziemniaków sałatkowych sprzedawanych w sklepach sieci Lidl została wycofana. Powodem jest wykrycie przekroczenia dopuszczalnego poziomu środka ochrony roślin, a mianowicie chloroprofamu, który od dawna nie jest stosowany w Unii Europejskiej.

Ziemniaki zawierające wycofany z UE chloroprofam trafiły na półki w 8 województwach! GIS wydał ostrzeżenie.
zdj: Archiwum AP

Wycofanie z powodu zbyt dużej ilości chloroprofamu

Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu partii ziemniaków jadalnych sałatkowych ze sklepów firmy Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. Powodem jest przekroczenie dozwolonej ilości chloroprofamu – substancji stosowanej jako środek ochrony roślin. Przeprowadzone badania wykazały, że spożycie tych ziemniaków zagraża zdrowiu konsumentów. Firma Lidl podjęła działania w celu wycofania produktu z rynku po otrzymaniu informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego. Ostrzeżenie wydane przez GIS konkretnie dotyczy tej partii produktu: ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE o numerze partii L 09/02.

Wykrycie substancji w ziemniakach sugeruje nielegalne stosowanie lub pochodzenie spoza UE

Główny Inspektorat Sanitarny informuje że:

“Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży ze sklepów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, w których dana partia była dystrybuowana oraz umieścił informacje o wycofaniu w sklepach. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.”

W 2020 roku chloroprofam został wycofany z użytku w Unii Europejskiej z powodu jego niepożądanych właściwości. Niemniej jednak, wykrycie tej substancji w ziemniakach sugeruje, że ktoś mógł stosować ją nielegalnie lub że produkty pochodzą spoza UE, gdzie używanie tej substancji jest wciąż dozwolone. Chloroprofam działa jako środek zapobiegający kiełkowaniu bulw i jest uważany za niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

źródłó: GIS, o2.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ziemniaki zawierające wycofany z UE chloroprofam trafiły na półki w 8 województwach! GIS wydał… […]

Łukasz
Łukasz
5 miesięcy temu

Pytanie, czy poza UE ktoś jeszcze stwierdził niepożądane właściwości tego środka, czy przypadkiem w USA, Kanadzie, Rosji i np. Japonii nie jest wciąż wykorzystywany? Pewnie narzucenie rolnikom i przedsiębiorcom stosowania kilkukrotnie droższych i wcale nie tak efektywnych środków, to tylko i wyłącznie działanie dla dobra ludzkości.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x