sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Zielony Ład w Senacie

spot_img

W piątek, 21 stycznia 2022 r., w Senacie RP odbyła się Konferencja pod nazwą „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”, zorganizowana przez senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi z udziałem m.in. Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego i Wicepremiera, Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka.  

Czy Polska ma przewagę? 

W ocenie otwierającego Konferencję, Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego, mimo wszystkich zagrożeń dla polskiego rolnictwa, jakie niesie ze sobą Zielony Ład, w dwóch obszarach Polska ma jednak pewną przewagę.  Zdaniem Marszałka Grodzkiego nawet na obecnym etapie, z przymiarkami do wdrażania założeń Strategii „od pola do stołu”, polskie rolnictwo radzi sobie lepiej niż większość państw unijnych. Nadal też, w opinii prof. Grodzkiego, mamy nad innymi państwami UE przewagę pokoleniową i to mimo obserwowanego niestety, zmniejszania się liczby młodych rolników.

Rolnictwo, a nie przemysł!

Natomiast Komisarz Europejski Janusz Wojciechowski przekonywał obecnych, że mimo wielu wyzwań i trudności, którym należy sprostać, by spełnić wymagania i ograniczenia związane z unijnym Zielonym Ładem, a także nową Wspólną Polityką Rolną dla Unii Europejskiej na lata 2023-2027, programy te stanowią szansę dla polskiego rolnictwa. Są też szansą na odwrócenie negatywnych tendencji w europejskim rolnictwie, m.in. przekształcania go w wielki przemysł. 
Przy okazji Komisarz Wojciechowski apelował m.in. do środowisk rolniczych o to, by aktywnie włączać się w dyskusję nad polskim Krajowym Planem Strategicznym dla WPR, dlatego że dokument określi konkretne rozwiązania dla polskiego rolnictwa, wynikające z polskich uwarunkowań. 

– Tyle Zielonego Ładu w polskim rolnictwie, ile będzie go w Krajowym Planie StrategicznymDo niczego też nie będziemy rolników zmuszać – podkreślał Komisarz Wojciechowski. 

Nie będzie ograniczenia produkcji?

Komisarz Janusz Wojciechowski zaznaczył również, że Bruksela wskazała ramy Zielonego Ładu, dając krajom członkowskim UE możliwość dostosowania go do swoich warunków i struktury gospodarstw. KE Janusz Wojciechowski wielokrotnie podczas dyskusji powtarzał, że celem europejskiego Zielonego Ładu nie jest ograniczenie produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Zapewnił również, że nie dopuści do likwidacji małych gospodarstw. Komisarz dziękował przy okazji za wszystkie głosy w powyższych sprawach, które w opinii KE Wojciechowskiego stanowią potwierdzenie, że o tych złożonych i często trudnych tematach można rozmawiać bez emocji i merytorycznie.

KPS na miarę polskich możliwości? 

O Krajowym Planie Strategicznym dla WPR mówił natomiast Wicepremier Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że podstawową strategią jego działań jest dążenie do przełożenia politycznych celów Zielonego Ładu na możliwości polskiego rolnictwa. Wicepremier Kowalczyk przewiduje np. podwojenie liczby gospodarstw ekologicznych w Polsce (obecnie ponad 3%), czy wsparcie dla przetwórstwa żywności ekologicznej. Za ważny cel Minister Rolnictwa uznał także zmniejszenie liczby i tempa ubytku gospodarstw, wprowadzenie zachęt dla młodych rolników, przeciwdziałanie negatywnym tendencjom demograficznym, redukcję stosowania nawozów i środków ochrony roślin, czy promocję nawozów naturalnych w celu ograniczenia stosowania nawozów mineralnych. Jak przekonywał Wicepremier Kowalczyk, ponieważ WPR przeszła na poziom krajowy, jej cele Ministerstwo i Rząd będą rozpisywać w zależności od polskich, krajowych warunków i możliwości. 

– Spójrzmy na to od strony naszych możliwości konkurowania na rynku europejskim. W jaki sposób do tych problemów podejdziemy, zależy wyłącznie od nas. Dopóki nie zakończą się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie dokumentu strategicznego, sprawa jest otwarta, dlatego zachęcam do dyskusji – podkreślał Wicepremier Henryk Kowalczyk.

Polityk dodał też m.in., że już w bieżącym roku dopłaty bezpośrednie powyżej średniej unijnej będą dotyczyły gospodarstw o powierzchniach do 30 ha, a od roku przyszłego także tych, które mają powierzchnię do 50 ha.

– Ważnym elementem jest także wspieranie młodych rolników, dla których premia wzrośnie z początkowych 50 tysięcy złotych do 200 tysięcy – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Aktywny rolnik i emerytury 

Podczas dyskusji zgłaszano również szereg postulatów dotyczących wdrażania Zielonego Ładu i kształtu Krajowego Planu Strategicznego. Europoseł Jarosław Kalinowski zwrócił np. uwagę na potrzebę wprowadzenia definicji „Aktywnego rolnika”, tak by pieniądze z dopłat bezpośrednich trafiały do osób użytkujących ziemię na cele rolne, a nie jej właścicieli. Natomiast przewodniczący senackiej Komisji rolnictwa – Senator RP Jerzy Chróścikowski, zaapelował o zmianę przepisów emerytalnych związanych z przekazywaniem gospodarstw rolnych.

Uczestnicy senackiej debaty, czyli m.in. przedstawiciele izb rolniczych, związków branżowych i organizacji rolniczych, mimo różnicy prezentowanych poglądów, podkreślali jej merytoryczny i apolityczny charakter. Zapowiedziano też już  organizację kolejnej dyskusji na temat kondycji polskiego rolnictwa.

Źródła i foto: Senat RP, MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x