sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zboże z Ukrainy w centrum unijnej debaty: Wojciechowski zapowiada wsparcie dla rolników

spot_img

W ostatnim czasie, wzrost importu zbóż z Ukrainy stał się głównym tematem spotkań ministrów rolnictwa krajów unijnych. Janusz Wojciechowski ogłosił, że na podstawie unijnej narady ministerialnej zaproponuje w niedalekiej przyszłości wsparcie dla rolników. Wśród opcji wsparcia jest wykorzystanie rezerwy kryzysowej, ale – jak zaznaczył – konieczne jest wyrażenie europejskiej solidarności i zgody ze strony wszystkich krajów, aby pomóc rolnikom tylko z kilku państw.

Zboże z Ukrainy w centrum unijnej debaty: Wojciechowski zapowiada wsparcie dla rolników
zdj:Archiwum AP

Zniesione cła przyniosły kłopoty

W wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę, Unia Europejska zdecydowała się znieść ograniczenia w handlu żywnością i utworzyć korytarze solidarnościowe w celu ułatwienia eksportu. Takie działania powodują jednak wiele pytań dotyczących kontroli jakości i bezpieczeństwa importowanych produktów

“W krajach graniczących z Ukrainą jest pewien problem związany z nadmiernym importem, który się trochę wyrwał spod kontroli i to trzeba uporządkować. Rozważamy różne możliwe działania, bo tu są możliwe różne formy pomocy dla rolników, którzy są dotknięci tym importem” – powiedział Polskiemu Radiu komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Potrzeba więcej wiedzy jak się ten ogólny problem przekłada na sytuację konkretnych rolników?

Wśród państw zgłaszających problem z importem zbóż z Ukrainy jest Polska. Janusz Wojciechowski poinformował, że jest w stałym kontakcie z rządem w Warszawie i oczekuje na bardziej szczegółowe informacje na temat skutków nadmiernego importu. Zaznaczył również, że dane statystyczne pokazują, że w ubiegłym roku Polska zaimportowała ponad 2 miliony ton zbóż, co było zjawiskiem nieznanym w poprzednim roku.

“Wielokrotnie ten ukraiński eksport do Polski wzrósł, ale trzeba też wiedzieć jak to się przekłada na sytuację rolników, na ceny, które oni uzyskają, na możliwości sprzedaży. Wiem, że w Polsce są w tej chwili prowadzone takie badania, rolnicy są pytani o to jakie mają zapasy czy jakie trudności ze sprzedażą. Trzeba mieć więcej wiedzy jak się ten ogólny problem przekłada na sytuację konkretnych rolników i to już musi strona polska musi dostarczyć te dane – powiedział unijny komisarz.

Jakie są możliwe propozycje wsparcia ws. kryzysu na rynku zbóż

30 stycznia w czasie konferencji prasowej Janusz Wojciechowski poinformował, że UE jest zgodna na udzielenie pomocy dla rolników dotkniętych kryzysem zbożowym. Dlatego też będzie on poważnie rozważał wykorzystanie rezerwy kryzysowej na wsparcie dla tych rolników, którzy mają trudności ze sprzedażą swoich produktów. Zadeklarował, że będzie występował z inicjatywą włączenia rezerwy kryzysowej i przedstawi to Kolegium. Wojciechowski dodał, że wsparcie może obejmować na przykład dopłaty do składowania zbóż

Dodał również, że ze strony państw poszkodowanych przez kryzys zbożowy nie było inicjatywy wstrzymania importu lub tworzenia barier importu z Ukrainy, np. wprowadzenia ceł na kukurydzę czy rzepak

“Żaden kraj nie wnioskował, żeby wprowadzić blokady handlowe” – powiedział Wojciechowski.

Czy tylko my dostrzegamy, że zaproponowane wsparcie to kalka ostatnich miesięcy? Obiecywano konkretne działania, a koniec końców nie zostanie zmienione nic.

źródło:polskieradio.pl, twitter.com

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x