czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Zapobieganie ASF w gospodarstwach i spółki. Rusza nabór wniosków!

spot_img

Już 28 września 2021r. rusza nabór wniosków o dofinasowanie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020. 

Do 100 tysięcy zł dla hodowców trzody

O wsparcie mogą się ubiegać dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń, bądź ci którzy zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą zrealizować inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
Pomoc w wysokości do 100 tys. zł można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem (zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji), a także wykonanie ogrodzenia. W tym przypadku zwrotowi podlega do 80 procent kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych, które wynoszą: 

  • 230 zł – koszt wykonania 1 metra bieżącego ogrodzenia; 
  • 2 100 zł – koszt wykonania 1 bramy; 
  • 710 zł – koszt wykonania 1 furtki. 

Nawet 1 milion zł dla spółki wodnej lub związku

Druga grupa uprawnionych wnioskodawców to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których ponad połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki znajduje się w posiadaniu rolników. 
Ta grupa beneficjentów może otrzymać maksymalnie 1 mln zł na zakup maszyn i urządzeń zapobiegających zniszczeniu gospodarstw przez podtopienie lub powódź. Również w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Dodajmy, że spółki i związki spółek, które zamierzają ubiegać się o dofinansowanie następujących kosztów robót dotyczących urządzeń wodnych:

  • przebudowy lub remontu rowu melioracyjnego;
  • budowy, przebudowy lub remontu progu, zastawki, przepustu ze spiętrzeniem;
  • prac na sieciach drenarskich;

będą mogły się ubiegać o wsparcie w tym zakresie dopiero w kolejnym naborze.

Terminy i składanie wniosków 

Nabór potrwa do 26 listopada 2021 r. Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można dostarczać do placówek Agencji osobiście lub przez upoważnioną osobę lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Do tej pory ARiMR przeprowadziła już 6 naborów wniosków o pomoc na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Dotychczas wsparcie przyznano nieco ponad 4,7 tysiącom beneficjentów, a kwota przyznanej pomocy – na chwilę obecną – wynosi blisko 291 mln zł (na inwestycje chroniące przed ASF przyznano pomoc 4,5 tys. rolników w wysokości ok. 211,5 mln zł, pozostałe środki to wsparcie dla spółek wodnych lub ich związków). Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej ARiMR.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x