czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Puda: Zrozumieliśmy, jak ogromne znaczenie odgrywa sektor rolny i stabilne łańcuchy dostaw żywności

spot_img

Na warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbyła się kontynuacja tradycyjnych spotkań przedstawicieli polskiej administracji odpowiedzialnej za sprawy rolne z przedstawicielami zagranicznych placówek. W wydarzeniu wzięło udział 23 ambasadorów i ponad 100 akredytowanych w Polsce przedstawicieli ambasad. 

Szef  polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ostatnie miesiące nie były łatwe. Pandemia COVID-19 uderzyła w poszczególne sektory gospodarki. Konsekwencje restrykcji odczuli rolnicy i przetwórcy rolno-spożywczy, ale też wszyscy obywatele.

„Zrozumieliśmy, jak ogromne znaczenie odgrywają: sektor rolny i stabilne łańcuchy dostaw żywności, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreślił minister. Dodał jednocześnie, że pomimo pandemii wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski w I półroczu 2021 r. wzrosła o ponad 5 procent.

Polskie produkty równa się jakość

Minister podkreślał, że działania cały czas podejmowane są działania mające na celu polepszenie jakości produktów i ich standardów. „Dzięki stałemu rozwojowi technicznemu, technologicznemu i organizacyjnemu sektora spożywczego, Polska weszła do czołówki nowoczesnych i innowacyjnych europejskich producentów żywności”.

Priorytetem naszych działań są gospodarstwa rodzinne

Z ust szefa resortu rolnictwa padły również ważne deklaracje dotyczące przyszłości rolnictwa w Polsce. Jednym z głównym przedsięwzięć jest wsparcie gospodarstw rodzinnych.  „Chcemy zachować ich jak najwięcej, aby mogły skutecznie rywalizować na jednolitym rynku i nadal spełniać swoją wielofunkcyjną rolę„ –poinformował. 

Dodał przy tym, że w Planie Strategicznym WPR wsparcie ukierunkowane jest w większym stopniu bezpośrednio na małe i średnie, rodzinne gospodarstwa rolne. Wspierany będzie  również rolniczy handel detaliczny oraz rolnictwo ekologiczne, w czym widziana jest  szansa polskich rolników. Ponadto w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności przewidziane zostały liczne ważne inwestycje dla wsparcia sektora rolno-spożywczego. 

Na koniec minister zaprosił dyplomatów do degustacji polskich specjałów, aby stali się Państwo ambasadorami polskich smaków i polskiej kuchni w krajach, z których Państwo pochodzą.

źródło i foto: MRiRW

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x