wtorek, 21 marca, 2023

Zakład drobiu od jednej kury? MRIRW precyzuje

spot_imgspot_img

Właściciele gospodarstw, którzy utrzymują drób na własne potrzeby, mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) ma obowiązek ich rejestracji u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednakże, w przypadku osób, które przeznaczają jaja czy mięso pochodzące z własnego drobiu na własne potrzeby, odstępstwo od tego obowiązku jest możliwe.

zdj: pixabay

Nie ma ryzyka, nie ma potrzeby rejestracji

Podstawą prawną dla takiej zmiany jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia oraz Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

W ramach tych regulacji, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe, w tym drób, ma obowiązek ich rejestracji. Niemniej jednak, państwa członkowskie mają możliwość zwolnienia z obowiązku rejestracji niektórych podmiotów, które stwarzają nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Trwają prace legislacyjne, by zlikwidować niepotrzebną administrację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby umożliwić stosowanie takiego odstępstwa na gruncie krajowym. Jednocześnie, w zaleceniu dla osób, które utrzymują drobiu na własne potrzeby, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu, do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów.

źródło:MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emerytka
Emerytka
1 miesiąc temu

Nie ma komentarzy bo ludziom brak słów gdziey zyjemy?

Al FONS
Al FONS
22 dni temu

Tylko patrzec jak na każdej łechtaczce przyczepią licznik

Podobne artykuły

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x