poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zakład drobiu od jednej kury? MRIRW precyzuje

spot_img

Właściciele gospodarstw, którzy utrzymują drób na własne potrzeby, mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) ma obowiązek ich rejestracji u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednakże, w przypadku osób, które przeznaczają jaja czy mięso pochodzące z własnego drobiu na własne potrzeby, odstępstwo od tego obowiązku jest możliwe.

zdj: pixabay

Nie ma ryzyka, nie ma potrzeby rejestracji

Podstawą prawną dla takiej zmiany jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia oraz Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

W ramach tych regulacji, każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe, w tym drób, ma obowiązek ich rejestracji. Niemniej jednak, państwa członkowskie mają możliwość zwolnienia z obowiązku rejestracji niektórych podmiotów, które stwarzają nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Trwają prace legislacyjne, by zlikwidować niepotrzebną administrację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby umożliwić stosowanie takiego odstępstwa na gruncie krajowym. Jednocześnie, w zaleceniu dla osób, które utrzymują drobiu na własne potrzeby, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu, do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów.

źródło:MRIRW

Napisz komentarz

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emerytka
Emerytka
1 rok temu

Nie ma komentarzy bo ludziom brak słów gdziey zyjemy?

Al FONS
Al FONS
1 rok temu

Tylko patrzec jak na każdej łechtaczce przyczepią licznik

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x