Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia działań mających na celu zagwarantowanie dostaw nawozów w Europie, jednocześnie obniżając ich ceny i zwiększając strategiczną autonomię UE w tym zakresie. W ramach przyjętej w czwartek rezolucji, posłowie wzywają do opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów, która ma być przedstawiona do czerwca 2023 r.

UE musi zwiększyć swoją strategiczną autonomię w zakresie nawozów.
Posłowie z parlamentu zwrócili uwagę, że rosyjski gaz wykorzystywany do produkcji nawozów przyczynia się do finansowania wojny na Ukrainie i wzywają w związku z tym do „jak najszybszego przeznaczenia wystarczających środków na zakończenie uzależnienia od tego gazu”. Posłowie przyznali również, że samowystarczalność w zakresie nawozów mineralnych „nie jest realistyczna” w perspektywie średnioterminowej, a surowce wykorzystywane do produkcji nawozów często pochodzą z reżimów autokratycznych. UE nie powinna „zastępować jednej zależności drugą” i musi zwiększyć swoją strategiczną autonomię w zakresie nawozów.
Posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego na 2023 r. z Rosji i Białorusi
Jako krótkoterminowy środek mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego na 2023 r. z Rosji i Białorusi. Wzywają również Komisję do zbadania mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów ograniczenia wąskich gardeł na rynku nawozów. W dłuższej perspektywie posłowie zalecają przyspieszenie procesu dekarbonizacji i wykorzystanie do produkcji nawozów składników odżywczych pozbawionych paliw kopalnych i pochodzących z recyklingu.
„Pilnie musimy zapewnić naszym rolnikom odpowiednie dostawy nawozów i potrzebujemy więcej działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego. Zastąpienie i uzupełnienie nawozów mineralnych składnikami odżywczymi ze źródeł organicznych znacznie poszerzyłoby zestaw narzędzi dla rolników i zmniejszyłoby uzależnienie europejskiego rolnictwa od importu nawozów z krajów trzecich”. – powiedział sprawozdawca i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Lins (PPE, Niemcy)
Decyzja podjęta przez posłów w sprawie zwiększenia dostępności nawozów dla rolników i stabilizacji cen jest niezwykle potrzebna, jednak naszym zdaniem została podjęta o rok za późno.
źródło:europarl.europa.eu