piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Za nami trzeci z rzędu spadkowy tydzień dla obu unijnych zbóż i oleistych

spot_img

W piątek (10.03.2023) wycena pszenicy z dostawą w marcu (ostatni dzień obrotu serią) ustalona została poniżej 257 eur/t – najniżej od połowy lutego 2022. Wycena terminu majowego jest tylko o 6 euro wyższa.

Czerwcowa kukurydza straciła ponad 5% (13,75 eur/t) w skali tygodnia kończącego się 10-go marca  i jest wyceniana poniżej 260 eur/t – najmniej od ponad roku.

W Paryżu wyceny unijnych kontraktów na kukurydzę, pszenicę i rzepak systematycznie spadają od połowy lutego, po krótkiej korekcie wzrostowej wywołanej nową rosyjską ofensywą na wschodzie Ukrainy. Wszystkie trzy paryskie kontrakty już pod koniec lutego pokonały styczniowe – długookresowe minima, a w marcu ustalają coraz to nowe dołki. Obecny ruch w dół oznacza kontynuację długookresowego trendu spadkowego, który zaczął się w październiku.  

Presja spadkowa na rynku zbóż wynika z olbrzymiej konkurencji wywieranej przez tanią pszenicę pochodzącą z Rosji i Australii. W przypadku kukurydzy na rynek unijny napływa atrakcyjne cenowo ziarno z Ukrainy i Brazylii. Rynek zakłada obecnie, że uda się przedłużyć działanie korytarza zbożowego po 18 marca, a być może rozszerzyć o kolejny ukraiński port – Mikołajów. Rozmowy przedstawicieli ONZ i Rosji w tej sprawie zaplanowane są na dzisiaj (13.03.2023).

Wycena rzepaku z dostawą w maju zamknęła tydzień w pobliżu 590 eur/t, czyli aż 45,5 euro (-8,5%) niżej w skali tygodnia. Ostatnie spadki notowań olejów roślinnych i ropy ciągnęły w dół ceny rzepaku. Cały czas unijny rzepak jest pod presją rekordowego importu nasion do UE z Ukrainy, a obecnie z Australii.

Prognozy pogody dla USA są teraz optymistyczne, ponieważ dają nadzieją na opady deszczu przed rozpoczęciem wiosennych siewów. Wczesne prognozy zakładają wzrost zasiewów obu głównych zbóż w USA. Ciągle jednak korygowane w dół są oczekiwania zbiorów kukurydzy i soi w dotkniętej suszą Argentynie. Wpływ tych korekt jest w dużej części łagodzony jednak przez rekordowe prognozy dla Brazylii.

Trzeba też mieć świadomość o presji spadkowej wywieranej na surowce ze strony otoczenia makroekonomicznego. Niedawny optymizm wynikający z oczekiwań skrócenia cyklu podwyżek stóp procentowych zmalał, gdy okazało się, że inflacja spada wolniej niż sądziło wielu analityków. Wysokie stopy procentowe zapewne pozostaną na dłużej i będą ograniczać popyt na surowce. Jednocześnie wysokooprecentowane obligacje zachęcają inwestorów do bezpiecznych inwestycji (kosztem innych aktywów).

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Eronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x